Part Number # 8736SCO7V02S
SKU # 2334878
Brand: Square D
8736SCO7V02S
Square D 8736SCO7V02S Starter
Part Number # 8736SCO7V02S
SKU # 2334878
$1203.96 / Each
Typical price:$1241.00 / Each
Square D 8736SCO7V02S Key Features
| Brand: | Square D |
|---|---|
| Part Number # : | 8736SCO7V02S |
| SKU #: | 2334878 |
| Action: | Reversing |
| Amperage Rating: | 27 A |
| Coil Voltage: | 110/120 V AC |
| Dimensions: | 5.39 in W x 5.31 in D x 9.21 in H |
| Enclosure Type: | Open |
| Motor Power: | 10 hp |
| Overload Relay: | Thermal Melting Alloy |
| Phase: | 3 |
| Reset Type: | Thermal Melting Alloy |
| Type: | Type S Vertical |
| UNSPSC: | 39121521 |
| UPC: | 00785901874409 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$1203.96 / Each
Typical price:$1241.00 / Each
Quantity:
- Square D Starter, Type S Vertical, 600 V AC, 27 A, 50/60 Hz, 10 hp Motor, 110/120 VAC Coil, 3 Pole, Thermal Melting Alloy Reset, 3 ph, Screw Clamp, Reversing, Thermal Melting Alloy Overload Relay, Open, Starting Modes: Magnetic, 5.39 in W x 5.31 in D x 9.21 in H
8736SCO7V02S Application
For full voltage starting and stopping of AC squirrel cage motor applications8736SCO7V02S Item Features
- Flexiblewith four overload relays types
- Customizablewith hundreds of combinations
- Streamline installation, wiring, maintenance and field modifications
- Reliable build for long mechanical life and electrical endurance
- https://www.youtube.com/embed/HH4qt8sWnGI
8736SCO7V02S Standards
UL Listed|CSA Certified|ECCN: EAR99|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide and Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.govSKU #2334878Part Number #8736SCO7V02SUNSPSC39121521UPC00785901874409
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

