Part Number # 8965RO10V01
SKU # 221468
8965RO10V01
Square D 8965RO10V01 Hoist Contactor
Part Number # 8965RO10V01
SKU # 221468
$1275.97 / Each
Typical price:$1413.38 / Each
Square D 8965RO10V01 Key Features
| Brand: | Square D |
|---|---|
| Part Number # : | 8965RO10V01 |
| SKU #: | 221468 |
| Coil Power Rating: | 3 hp |
| Coil Voltage: | 24 V AC |
| Contact Rating: | 600 V AC |
| Dimensions: | 3.31 in W x 3.03 in D x 3.31 in H |
| Enclosure Type: | Open |
| Frequency Rating: | 60 Hz |
| Series: | 8965RO |
| Type: | 3-Phase |
| Connection type: | Quick-Connect |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 00785901032175 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$1275.97 / Each
Typical price:$1413.38 / Each
Quantity:
- Square D Hoist Contactor, 3-Phase, Series: 8965RO, 24 V AC Coil, 3 hp Coil, 3 Pole, 60 Hz Frequency, Reversing Contact, 600 VAC Contact, Quick-Connect Connection, Open Enclosure, Surface Mounting, 3.31 in W x 3.03 in D x 3.31 in H Dimensions
8965RO10V01 Item Features
- Operate on line voltages of 85% to 110% of rated voltage
- Coils can be easily replaced
- Field installable auxiliary contacts
8965RO10V01 Standards
UL Listed|UL Recognized|CSA Certified|ECCN: EAR99|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide and Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.govSKU #221468Part Number #8965RO10V01UNSPSC39121529UPC00785901032175
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

