Part Number # 9001KA2G
SKU # 2208606
9001KA2G
Square D 9001KA2G Harmony Push Button Contact Block
Part Number # 9001KA2G
SKU # 2208606
$23.33 / Each
Typical price:$23.71 / Each
Square D 9001KA2G Key Features
| Brand: | Square D |
|---|---|
| Part Number # : | 9001KA2G |
| SKU #: | 2208606 |
| Contact Configuration: | 1NO |
| Contact Rating: | 10 A, 600 V AC |
| Operator Type: | Push Button |
| Series: | 9001K |
| Size: | 30 mm |
| Type: | Style G |
| Contact material: | Silver Alloy |
| Material: | Nylon |
| Mounting type: | Threaded |
| UNSPSC: | 39121522 |
| UPC: | 00785901028871 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$23.33 / Each
Typical price:$23.71 / Each
Quantity:
Square D 9001KA2G Harmony Push Button Contact Block
Brand: Square D
Part Number: 9001KA2G
Square D Harmony Push Button Contact Block, Style G, Series: 9001K, 30 mm Size, 1NO Contact Configuration, 10 A, 600 VAC Contact, Silver Alloy Contact, Push Button Operator, IP20 Enclosure, Threaded Mounting, Nylon
Additional Description: SQD -9001KA2G PUSH BUTTON CONTACT 600VAC 10A 30MM T-K
Catalog Description: Contact block, Harmony 9001K, Harmony 9001SK, 0...600V, silver alloy contacts, screw terminals for lug, standard, 1NO
9001KA2G Item Features
- Improved security thanks to finger-safe contact blocks and light modules
- Robustness to withstand the harshest environments
- Easy, secure mounting system
- Automatic self-grounding operators without additional wiring
- A large metal set of accessories to customize your product
- Single screw Contact Block Fastening
- https://www.youtube.com/embed/za0gVi-W-TM
9001KA2G Standards
RoHS Compliant|UL File No. E42259|CCN Guide No. NKCR|CSA File No. LR24590 Class 3211-03|CE Certified|PROP65: This product can expose you to chemicals including Nickel compounds which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP) which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.govSKU #2208606Part Number #9001KA2GUNSPSC39121522UPC00785901028871
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

