Part Number # 9001KYG1Y
SKU # 2198715
9001KYG1Y
Square D 9001KYG1Y Harmony Control Station Enclosure
Part Number # 9001KYG1Y
SKU # 2198715
$162.67 / Each
Typical price:$165.38 / Each
Square D 9001KYG1Y Key Features
| Brand: | Square D |
|---|---|
| Part Number # : | 9001KYG1Y |
| SKU #: | 2198715 |
| NEMA Rating: | NEMA 1/3/4/6/12/13 |
| Number of Outlets: | 1 |
| Temperature Rating (Degrees F): | -13 to 158 deg F |
| Depth: | 3.63 in |
| Length: | 4 in |
| Material: | Aluminum |
| Width: | 5-1/2 in |
| UNSPSC: | 39121565 |
| UPC: | 00785901492917 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$162.67 / Each
Typical price:$165.38 / Each
Quantity:
- Square D Harmony Control Station Enclosure, 4 in Length, 5-1/2 in Width, 3.63 in Depth, NEMA 1/3/4/6/12/13 Rating, 1 Outlet, -13 to 158 deg F, Aluminum, Gray/Yellow
9001KYG1Y Application
For 30 mm Dia control and signaling units9001KYG1Y Includes
Non-Illuminated Operators, Selector Switches, Pilot Lights, Illuminated Operators and Enclosure9001KYG1Y Item Features
- Improved security thanks to finger-safe contact blocks and light modules
- Robustness to withstand the harshest environments
- Easy, secure mounting system
- Automatic self-grounding operators without additional wiring
- A large metal set of accessories to customize your product
- Single screw Contact Block Fastening
- https://www.youtube.com/embed/za0gVi-W-TM
9001KYG1Y Standards
RoHS Compliant|UL Listed|CSA Certified|REACH Compliant|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds, which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP) which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov9001KYG1Y Warranty
18 MonthsSKU #2198715Part Number #9001KYG1YUNSPSC39121565UPC00785901492917
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

