Part Number # ATV12H037M3
SKU # 2197029
Brand: Square D
ATV12H037M3
Square D ATV12H037M3 Altivar 12 Variable Speed Drive
Part Number # ATV12H037M3
SKU # 2197029
Square D ATV12H037M3 Key Features
| Brand: | Square D |
|---|---|
| Horsepower: | 0.25 hp |
Quantity:
- Square D Altivar 12 Variable Speed Drive, 200/240 VAC, 3.6/3 A, 0.25 hp, 2.83 in Width, 4.77 in Depth, 5.63 in Height, Analog, DIN Rail Mount
ATV12H037M3 Application
Commercial ApplicationATV12H037M3 Item Features
- 0.37 kW motor power
- 3-phase
- 1 to 20 speed range
- 50/60 Hz supply frequency
- 2.4 A continuous output current
- 4 kHz nominal switching frequency