Part Number # ATV212HU75N4
SKU # 2217802
ATV212HU75N4
Square D ATV212HU75N4 Altivar 212 Variable Speed Drive
Part Number # ATV212HU75N4
SKU # 2217802
Square D ATV212HU75N4 Key Features
| Brand: | Square D |
|---|---|
| Amperage Rating: | 11.7/14.7 A |
Quantity:
Brand: Square D
Part Number: ATV212HU75N4
Square D Altivar 212 Variable Speed Drive, 480 VAC, 11.7/14.7 A, 10 hp, 7.09 in Width, 6.69 in Depth, 9.13 in Height, IP20/IP21/IP41, Analog
Additional Description: SQD -ATV212HU75N4 ATV212 7,5KW 10HP 480V TRI CEM IP20
Catalog Description: variable speed drive, Altivar 212, 7.5kW, 10hp, 480V, 3 phases, with EMC, IP21
ATV212HU75N4 Application
For scroll, pumps and fans in HVACATV212HU75N4 Item Features
- 7.5 kW motor power
- 3-phase
- 50 to 60 Hz supply frequency
- 47.5 to 63 Hz network frequency
- 12.2 kVA apparent power
- 12 kHz nominal switching frequency
- 12 to 16 kHz with derating factor switching frequency
- 6 to 16 kHz adjustable switching frequency
- 1 to 10 speed range
- Electrical between power and control insulation
- 291 W power dissipation
- 9600 bps transmission rate
- 26417.68 Gal/hr air flow
- 51 dB noise level
- 323 to 528 VAC supply voltage limits