Part Number # GB2CB10
SKU # 134690
GB2CB10
Square D GB2CB10 Tesys Circuit Breaker
Part Number # GB2CB10
SKU # 134690
Square D GB2CB10 Key Features
| Brand: | Square D |
|---|---|
| Part Number # : | GB2CB10 |
| SKU #: | 134690 |
| Actuator Type: | Toggle |
| Amperage Rating: | 5 A |
| Dimensions: | 15 mm W x 67 mm D x 74 mm H |
| Interrupt Rating: | 1 kA |
| Series: | GB2 |
| Temperature Rating (Degrees F): | -20 to 60 deg C |
| Trip Range: | 66 A |
| Trip Type: | Thermal Magnetic |
| Wire Size: | 16 to 12 AWG |
| Connection type: | Cable |
| Mounting type: | DIN Rail/Plate |
| UNSPSC: | 39121601 |
| UPC: | 00785901214632 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Square D GB2CB10 Tesys Circuit Breaker
Brand: Square D
Part Number: GB2CB10
Square D TeSys Circuit Breaker, Series: GB2, 250/277 VAC/48 VDC, 5 A, 2 W Power, 50/60 Hz Frequency, 1 kA Interrupt, Thermal/Magnetic Trip, 66 A Trip, 1 Pole, Toggle Actuator, Cable Connection, IP20 Enclosure, Plate/Rail Mounting, -20 to 60 deg C, 74 mm H x 15 mm W x 67 mm D Dimensions
Additional Description: SQD -GB2CB10 CONTROL CIRCUIT BREAKER
Catalog Description: TeSys GB2 thermal magnetic circuit protector, 1 P, 5 A, Id = 66 A
GB2CB10 Application
Control Circuit ApplicationsGB2CB10 Item Features
- Provides thermal-magnetic protection with a magnetic tripping level
- Network type can be AC and DC
- Devices can be mounted on all types of 35mm symmetric rails and Telequick mounting plates
- Circuit breakers are Tamper proof
- Easy to maintain
GB2CB10 Standards
RoHS Compliant|UL 1077 File No. E164873 CCN QVNU2|UL Recognized|CSA C22.2 No. 14 File No. LR25490 Class 2115 01|ECCN: EAR99|EN 60947-1/60947-2|IEC 60947-1/60947-2/60529|CE Certified|PROP65: Cancer - www.P65Warnings.ca.govSKU #134690Part Number #GB2CB10UNSPSC39121601UPC00785901214632
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

