Part Number # GV2LE03
SKU # 2392488
GV2LE03
Square D GV2LE03 Tesys Gv2 Motor Protection Circuit Breaker
Part Number # GV2LE03
SKU # 2392488
$345.32 / Each
Square D GV2LE03 Key Features
| Brand: | Square D |
|---|---|
| Part Number # : | GV2LE03 |
| SKU #: | 2392488 |
| Actuator Type: | Rocker Lever |
| Amperage Rating: | 0.4 A |
| Dimensions: | 89 mm H x 45 mm W x 78.5 mm D |
| Enclosure Type: | IK04 |
| Frequency Rating: | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating: | 100 kA |
| Number of Poles: | 3 |
| Temperature Rating (Degrees F): | -20 to 60 deg C |
| Trip Range: | 5 A |
| Trip Type: | Magnetic |
| Wire Size: | 1 to 6 sq-mm, 1 to 4 sq-mm, 1.5 to 6 sq-mm |
| Connection type: | Screw Clamp |
| Country of origin: | FR |
| Mounting type: | DIN Rail/Panel |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39122233 |
| UPC: | 00785901973911 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$345.32 / Each
Quantity:
- Square D TeSys GV2 Motor Protection Circuit Breaker, 690 V AC, 0.4 A, 0.06/0.09 kW Power, 50/60 Hz Frequency, 100 kA Interrupt, Magnetic Trip, 5 A Trip, 3 Pole, Rocker Lever Actuator, Screw Clamp Connection, 1 to 6 sq-mm, 1 to 4 sq-mm, 1.5 to 6 sq-mm Wire, IK04 Enclosure, DIN Rail/Panel Mounting, -20 to 60 deg C, 89 mm H x 45 mm W x 78.5 mm D Dimensions
GV2LE03 Application
Motor ApplicationsGV2LE03 Item Features
- New modern look and feel of all machines
- Wide range of GVs - Magnetic, thermal magnetic, different sizes (GV2,GV3,GV4)
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Sturdy and long-lasting power connection with EverLink terminals
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expect
- https://www.youtube.com/embed/YkQwgPFibOM
GV2LE03 Standards
RoHS Compliant|EN 60204|IEC 60947-1|IEC 60947-2|NF C 63-120/NF C 63-650/NF C 79-130|VDE 0113/VDE 0660|CCC/CSA Certified|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide & Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2392488Part Number #GV2LE03UNSPSC39122233UPC00785901973911
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

