Part Number # HDA261001
SKU # 2267949
HDA261001
Square D HDA261001 I-Line Powerpact H Molded Case Circuit Breaker
Part Number # HDA261001
SKU # 2267949
Square D HDA261001 Key Features
| Brand: | Square D |
|---|---|
| Dimensions: | 4.8 in L x 2.94 in W x 9.73 in H |
| Interrupt Rating: | 18/14/20/25 kA |
| Trip Range: | 1700 to 900 A |
| Type: | Type HDA |
| Connection type: | I-Line/Load Lug/Drawout |
Quantity:
- Square D I-Line PowerPact H Molded Case Circuit Breaker, Type HDA, 600 V AC/250 V DC, 100 A, 50/60 Hz Frequency, 18/14/20/25 kA Interrupt, D Frame, Thermal Magnetic Trip, 1700 to 900 A Trip, 2 Pole, 1 ph, I-Line/Load Lug/Drawout Connection, 14 to 3/0 AWG Al/Cu Wire, NEMA AB1 Enclosure, Plug-In Mounting, 40 deg C, 4.8 in L x 2.94 in W x 9.73 in H Dimensions
HDA261001 Application
For providing overload and short circuit protectionHDA261001 Item Features
- Standard 80% or 100% rating