Part Number # HGL36070
SKU # 1507195
HGL36070
Square D HGL36070 Powerpact Molded Case Circuit Breaker
Part Number # HGL36070
SKU # 1507195
$1084.14 / Each
Typical price:$1701.00 / Each
Square D HGL36070 Key Features
| Brand: | Square D |
|---|---|
| Part Number # : | HGL36070 |
| SKU #: | 1507195 |
| Amperage Rating: | 70 A |
| Dimensions: | 86 mm L x 104 mm W x 163 mm H |
| Frame: | H |
| Interrupt Rating: | 65 kA at 240 VAC/35 kA at 480 VAC/18 kA at 600 VAC/20 kA at 250VDC |
| Phase: | 3 |
| Temperature Rating (Degrees F): | -13 to 158 deg F |
| Trip Range: | 800 A Hold, 1450 A |
| Type: | 80% Rated Type HGL |
| Wire Size: | 14 to 3/0 AWG |
| Connection type: | Line/Load Lug |
| UNSPSC: | 39121616 |
| UPC: | 00785901598787 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$1084.14 / Each
Typical price:$1701.00 / Each
Quantity:
- Square D PowerPact Molded Case Circuit Breaker, 80% Rated Type HGL, 600 V AC/250 V DC, 70 A, 50/60 Hz, 65 kA at 240 VAC/35 kA at 480 VAC/18 kA at 600 VAC/20 kA at 250VDC Interrupt, H Frame, Thermal Magnetic Trip, 800 A Hold, 1450 A Trip, 3 Pole, 3 ph, Line/Load Lug, 14 to 3/0 AWG Wire, -13 to 158 deg F, 86 mm L x 104 mm W x 163 mm H
HGL36070 Application
For providing overload and short circuit protectionHGL36070 Item Features
- Standard 80% or 100% rating
- Available in Unit mount, I-line or Drawout constructions
- A wide range of accessories, auxiliaries, and lug connections available
- https://www.youtube.com/embed/ja3DCvAs9M4
HGL36070 Standards
Buy American Act Compliant|RoHS Compliant|CE Certified|CSA Certified|IEC Certified|UL Listed|PROP65: This product can expose you to chemicals including: DINP, which is known to the State of California to cause cancer and DIDP, which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65warnings.ca.govSKU #1507195Part Number #HGL36070UNSPSC39121616UPC00785901598787
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

