Part Number # JD250S
SKU # 2213445
JD250S
Square D JD250S Enclosure
Part Number # JD250S
SKU # 2213445
$264.00 / Each
Typical price:$285.00 / Each
Square D JD250S Key Features
| Brand: | Square D |
|---|---|
| Part Number # : | JD250S |
| SKU #: | 2213445 |
| Frame: | J |
| Depth: | 152 mm |
| Height: | 797 mm |
| Material: | Steel |
| Width: | 363 mm |
| UNSPSC: | 39121616 |
| UPC: | 00785901599241 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$264.00 / Each
Typical price:$285.00 / Each
Quantity:
- Square D Enclosure, Series: A01, 363 mm Width, 152 mm Depth, 797 mm Height, NEMA 1 NEMA Rating, J Frame, 3 Pole, 150 to 250 A Electrical Rating, Surface Mounting, Steel
JD250S Item Features
- Available in 2 or 3 pole design
- Overcurrent protection and switching on AC systems
- Common accessories across the range
- Confidence and power reliability
JD250S Standards
RoHS Compliant|ECCN: EAR99|CSA Certified|cULus Listed|REACH Compliant|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide and Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.govSKU #2213445Part Number #JD250SUNSPSC39121616UPC00785901599241
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

