Part Number # JDA36175
SKU # 2201721
JDA36175
Square D JDA36175 I-Line Powerpact J Molded Case Circuit Breaker
Part Number # JDA36175
SKU # 2201721
Square D JDA36175 Key Features
| Brand: | Square D |
|---|---|
| Part Number # : | JDA36175 |
| Dimensions: | 5.87 in L x 4.48 in W x 11.48 in H |
| Frame: | J |
| Interrupt Rating: | 14/18/20/25 kA |
| Mounting type: | Surface/Plug-On |
Brand: Square D
Part Number: JDA36175
Square D I-Line PowerPact J Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 250 VDC, 175 A, 50/60 Hz Frequency, 14/18/20/25 kA Interrupt, J Frame, Thermal/Magnetic Trip, 875 to 1750 A Trip, 3 Pole, 3 ph, Line/Load Lug Connection, 4 to 4/0 AWG Wire, Surface/Plug-On Mounting, -13 to 158 deg F, 5.87 in L x 4.48 in W x 11.48 in H Dimensions
Additional Description: SQD -JDA36175 MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 175A
Catalog Description: Circuit breaker, PowerPacT J, 175A, 3 pole, 600VAC, 14kA, I-Line, thermal magnetic, 80%, ABC
JDA36175 Application
- Available in 2 or 3 pole design