Part Number # JJA36175
SKU # 2207744
JJA36175
Square D JJA36175 Powerpact J Molded Case Circuit Breaker
Part Number # JJA36175
SKU # 2207744
Square D JJA36175 Key Features
| Brand: | Square D |
|---|---|
| Part Number # : | JJA36175 |
| Dimensions: | 4.12 in W x 5 in D x 7.52 in H |
| Frame: | J |
| Interrupt Rating: | 20/25 kA |
| Series: | JJA |
| Trip Range: | 875 A Low, 1750 A High |
| Connection type: | I-Line/Load Lug |
Quantity:
- Square D PowerPact J Molded Case Circuit Breaker, Series: JJA, 600 V AC/250 V DC, 175 A, 50/60 Hz Frequency, 20/25 kA Interrupt, J Frame, Thermal Magnetic Trip, 875 A Low, 1750 A High Trip, 3 Pole, 3 ph, I-Line/Load Lug Connection, 4 to 4/0 AWG Wire, Plug-On Mounting, -13 to 158 deg F, 4.12 in W x 5 in D x 7.52 in H Dimensions
JJA36175 Application
For providing overload and short circuit protection applicationsJJA36175 Item Features
- Available in 2 or 3 pole design