Part Number # LA400DS
SKU # 2281280
LA400DS
Square D LA400DS Enclosure
Part Number # LA400DS
SKU # 2281280
$4926.56 / Each
Typical price:$5673.00 / Each
Square D LA400DS Key Features
| Brand: | Square D |
|---|---|
| Part Number # : | LA400DS |
| SKU #: | 2281280 |
| Frame: | L |
| NEMA Rating: | NEMA 3/3R/4/4X/5 |
| Number of Poles: | 2/3 |
| Series: | E05 |
| Country of origin: | MX |
| Depth: | 184 mm |
| Height: | 1073 mm |
| Material: | Stainless Steel |
| Mounting type: | Surface |
| Width: | 349 mm |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39121616 |
| UPC: | 00785901148661 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$4926.56 / Each
Typical price:$5673.00 / Each
Quantity:
- Square D Enclosure, Series: E05, 349 mm Width, 184 mm D, 1073 mm Height, NEMA 3/3R/4/4X/5, L Frame, 2/3 Pole, Surface Mount, Stainless Steel
LA400DS Item Features
- Available in 2 and 3 pole design
- Protection from overloads and short circuits
- Automatic molded case switches available
- Unit mount, I-Line and rear connect constructions
LA400DS Standards
ECCN EAR99|CSA Certified|REACH Compliant|RoHS Compliant|UL Listed|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2281280Part Number #LA400DSUNSPSC39121616UPC00785901148661
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

