Part Number # LAL26350
SKU # 2210260
LAL26350
Square D LAL26350 I-Line Powerpact Molded Case Circuit Breaker
Part Number # LAL26350
SKU # 2210260
$3639.58 / Each
Typical price:$5710.50 / Each
Square D LAL26350 Key Features
| Brand: | Square D |
|---|---|
| Part Number # : | LAL26350 |
| SKU #: | 2210260 |
| Actuator Type: | Toggle Handle |
| Amperage Rating: | 350 A |
| Dimensions: | 5.84 in L x 6 in W x 11 in H |
| Frame: | L |
| Frequency Rating: | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating: | 250 VDC/600 VAC/42 kA at 240 VAC/30 kA at 480 VAC/22 kA at 600 VAC/10 kA at 125 VDC/10 kA at 250 VDC |
| Number of Poles: | 2 |
| Phase: | 1 |
| Temperature Rating (Degrees F): | -13 to 158 deg F |
| Trip Range: | 350/1750/3500 A |
| Trip Type: | Thermal Magnetic |
| Type: | Type LAL |
| Wire Size: | (1) 1 AWG to 600 kcmil, (2) 1 AWG to 250 kcmil Aluminum/Copper |
| Connection type: | Line/Load Lug |
| Country of origin: | US |
| Mounting type: | Unit |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39121616 |
| UPC: | 00785901426486 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$3639.58 / Each
Typical price:$5710.50 / Each
Quantity:
- Square D I-Line PowerPact Molded Case Circuit Breaker, Type LAL, 600 V AC/250 V DC, 350 A, 50/60 Hz, 250 VDC/600 VAC/42 kA at 240 VAC/30 kA at 480 VAC/22 kA at 600 VAC/10 kA at 125 VDC/10 kA at 250 VDC Interrupt, L Frame, Thermal Magnetic Trip, 350/1750/3500 A Trip, 2 Pole, 1 ph, Toggle Handle Actuator, Line/Load Lug, (1) 1 AWG to 600 kcmil, (2) 1 AWG to 250 kcmil Aluminum/Copper Wire, Unit Mount, -13 to 158 deg F, 5.84 in L x 6 in W x 11 in H
LAL26350 Application
For I-Line panelboards and switchboardsLAL26350 Item Features
- Use manual circuit open or automatic current interruption for overload or short circuit conditions
- Flexible platform for various types of mounting and terminations
- Unit mount and I-Line construction available
LAL26350 Standards
RoHS Compliant|UL 489 File No. E10027|CSA C22.2 No. 5-02 File No. LR40970|CCC/CE Marked|NMX J-266|Federal Specification W-C-375B/GEN|IEC 60947-2|NEMA AB1|PROP65: This product can expose you to chemicals including: DINP, which is known to the State of California to cause cancer and DIDP, which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65Warnings.ca.govSKU #2210260Part Number #LAL26350UNSPSC39121616UPC00785901426486
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

