Part Number # LAL26400
SKU # 59711
LAL26400
Square D LAL26400 Molded Case Circuit Breaker
Part Number # LAL26400
SKU # 59711
$2426.39 / Each
Typical price:$3807.00 / Each
Square D LAL26400 Key Features
| Brand: | Square D |
|---|---|
| Part Number # : | LAL26400 |
| SKU #: | 59711 |
| Amperage Rating: | 400 A |
| Dimensions: | 5.84 in L x 6 in W x 5.8 in D x 11 in H |
| Frame: | L |
| Interrupt Rating: | 250 VDC/600 VAC/42 kA at 240 VAC/30 kA at 480 VAC/22 kA at 600 VAC/10 kA at 125 VDC/10 kA at 250 VDC |
| Phase: | 1 |
| Temperature Rating (Degrees F): | 104 deg F |
| Trip Range: | 400/2000/4000 A |
| Type: | Standard Type LAL |
| Wire Size: | 1 AWG to 600 kcmil, (2) 250 kcmil |
| Connection type: | Line/Load Lug |
| UNSPSC: | 39121616 |
| UPC: | 00785901426523 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$2426.39 / Each
Typical price:$3807.00 / Each
Quantity:
- Square D Molded Case Circuit Breaker, Standard Type LAL, 600 V AC/250 V DC, 400 A, 50/60 Hz, 250 VDC/600 VAC/42 kA at 240 VAC/30 kA at 480 VAC/22 kA at 600 VAC/10 kA at 125 VDC/10 kA at 250 VDC Interrupt, L Frame, Thermal Magnetic Trip, 400/2000/4000 A Trip, 2 Pole, 1 ph, Line/Load Lug, 1 AWG to 600 kcmil, (2) 250 kcmil Wire, 104 deg F, 5.84 in L x 6 in W x 5.8 in D x 11 in H
LAL26400 Item Features
- Use manual circuit open or automatic current interruption for overload or short circuit conditions
- Flexible platform for various types of mounting and terminations
- Unit mount and I-Line construction available
LAL26400 Standards
RoHS Compliant|UL Listed|CSA Certified|CCC Certified|ECCN EAR99|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Diisononyl phthalate (DINP), which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65warnings.ca.govSKU #59711Part Number #LAL26400UNSPSC39121616UPC00785901426523
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

