Part Number # XX9V1A1C2M12
SKU # 2383886
Brand: Telemecanique
XX9V1A1C2M12
Telemecanique XX9V1A1C2M12 Osisense Xx Sensor
Part Number # XX9V1A1C2M12
SKU # 2383886
$178.82 / Each
Telemecanique XX9V1A1C2M12 Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | XX9V1A1C2M12 |
| SKU #: | 2383886 |
| Environmental Conditions: | -40 to 176 deg F Ambient Storage Temperature, 30 gn Shock Resistance, +/-1 mm Vibration Resistance |
| Frequency Response: | 300 kHz |
| Interface: | 4-Wire |
| Measuring Range: | 0.051 to 0.508 m |
| Sensing Distance: | 0.5 m |
| Sensing Method: | Ultrasonic |
| Size: | 1.73 in W x 0.71 in D x 2.56 in H |
| Type: | Flat Form |
| Connection type: | 4-Pin Male Connector |
| UNSPSC: | 41111960 |
| UPC: | 03389119129855 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$178.82 / Each
Quantity:
- Telemecanique OsiSense XX Sensor, Flat Form, Ultrasonic Sensing Method, 0.5 m Sensing Distance, 0.051 to 0.508 m Measuring, LED Light Source, 1.27 % Accuracy, Analog Output, 12 to 24 V DC, 40 mA, 300 kHz Frequency Response, 4-Pin Male Connector Connection, 4-Wire Interface, 1.73 in W x 0.71 in D x 2.56 in H Size, IP67 Enclosure, -4 to 149 deg F, Plastic, Environmental Conditions: -40 to 176 deg F Ambient Storage Temperature, 30 gn Shock Resistance, +/-1 mm Vibration Resistance
XX9V1A1C2M12 Application
Material Handling an Hoisting ApplicationsXX9V1A1C2M12 Item Features
- Mercury-free
XX9V1A1C2M12 Standards
CE Certified|cCSAus Certified|IEC 60068-2-6|IEC 60068-2-27|IEC 60529|IEC 60947-5-2|IEC 61000-4-2|IEC 61000-4-3|IEC 61000-4-4|Green Premium Listed|REACH Compliant|UL Listed|PROP65: This product can expose you to chemicals including, Di-isononyl phthalate (DINP), which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov.SKU #2383886Part Number #XX9V1A1C2M12UNSPSC41111960UPC03389119129855
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

