Part Number # CF1732
SKU # 72156
CF1732
Stahlin CF1732 CF Configuration Enclosure With (4) Cover Screw
Part Number # CF1732
SKU # 72156
$117.82 / Each
Typical price:$191.64 / Each
Stahlin CF1732 Key Features
| Brand: | Stahlin |
|---|---|
| Part Number # : | CF1732 |
| SKU #: | 72156 |
| Finish: | Smooth |
| NEMA Rating: | NEMA 1/3R/4X/6P/12 |
| Series: | CF Series |
| Temperature Rating (Degrees F): | -76 to 274 deg F |
| Type: | CF Configuration |
| Country of origin: | US |
| Depth: | 2 in |
| Height: | 17 in |
| Material: | Fiberglass Reinforced Polyester |
| Width: | 3 in |
| Manufacturer Name: | Robroy Industries |
| UNSPSC: | 39121324 |
| UPC: | 00785928205507 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$117.82 / Each
Typical price:$191.64 / Each
Quantity:
- Stahlin Enclosure, CF Configuration, Series: CF Series, 17 in H x 3 in W x 2 in D, NEMA 1/3R/4X/6P/12, Lift-Off Cover, -76 to 274 deg F, Fiberglass Reinforced Polyester, Smooth, Glacier Gray
CF1732 Application
For compact or portable control systems, operator interface in both indoor and outdoor environments, general electrical and instrument applicationsCF1732 Item Features
- Memory retaining continuous polyurethane gasket
- Captive stainless steel cover screws
- Chemically-resistant fiberglass-reinforced polyester
- Submersible, non-corrosive, environmental design
- High impact-resistant
- Mounting wells located under the cover/outside the gasket area
- Small electrical enclosure
- https://youtube.com/watch?v=ZFN_eepMH4g
CF1732 Standards
ARRA Compliant|BAA Compliant|CE Certified|cULus 50|cULus File No. E64358|CSA C22.2 File No. LR069014|IEC 60529|NFPA No. 101 Class A (1)|RoHS Compliant|REACH Compliant|UL 508A|UL50|UL50e|UL 746C|UL 2043|UL 1741|UL File No. E333478|UL 94 V-5 Flammability RatedSKU #72156Part Number #CF1732UNSPSC39121324UPC00785928205507
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

