Part Number # CF3PB22
SKU # 37961
Brand: Stahlin
CF3PB22
Stahlin CF3PB22 Pushbutton Enclosure
Part Number # CF3PB22
SKU # 37961
$72.26 / Each
Typical price:$121.29 / Each
Stahlin CF3PB22 Key Features
| Brand: | Stahlin |
|---|---|
| Part Number # : | CF3PB22 |
| SKU #: | 37961 |
| Finish: | Smooth |
| NEMA Rating: | NEMA 1/3/3R/4X/6P/12 |
| Depth: | 4 in |
| Length: | 6 in |
| Width: | 4 in |
| UNSPSC: | 39121324 |
| UPC: | 00785928200236 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$72.26 / Each
Typical price:$121.29 / Each
Quantity:
- Robroy Pushbutton Enclosure, 6 in Length, 4 in Width, 4 in Depth, NEMA 1/3/3R/4X/6P/12 NEMA Rating, Lift-Off Cover, 3 Outlets, -76 to 274 deg F, Fiberglass Reinforced Polyester, Smooth, Glacier Gray
CF3PB22 Application
General Purpose Electrical and Electronic Applications and Control Stations, Most Common Pushbuttons and Indicator Lights in both Indoor and Outdoor EnvironmentsCF3PB22 Includes
(1) Grounding Strap and (4) Cover ScrewsCF3PB22 Item Features
- No sidewall obstructions
- https://youtube.com/watch?v=ZFN_eepMH4g
CF3PB22 Standards
ARRA Compliant|Buy American Act Compliant|REACH Compliant|UL 508A|UL 50|UL 50e|UL 746C|UL 2043|cULus 50|cULus File No. E64358|CSA C22.2 File No. LR069014|UL 1741|UL File No. E333478|IEC 60529|CE Certified|NFPA No. 101 Class A (1)|UL 94 V-5 Flammability Rated|RoHS CompliantCF3PB22 Warranty
1 YearSKU #37961Part Number #CF3PB22UNSPSC39121324UPC00785928200236
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

