Part Number # CF4PB22
SKU # 37963
CF4PB22
Stahlin CF4PB22 Pushbutton Enclosure
Part Number # CF4PB22
SKU # 37963
$76.48 / Each
Typical price:$124.39 / Each
Stahlin CF4PB22 Key Features
| Brand: | Stahlin |
|---|---|
| Part Number # : | CF4PB22 |
| SKU #: | 37963 |
| Finish: | Smooth |
| NEMA Rating: | NEMA 1/3/3R/4X/6P/12 |
| Number of Outlets: | 4 |
| Depth: | 4 in |
| Length: | 8 in |
| Width: | 4 in |
| UNSPSC: | 39121324 |
| UPC: | 00785928200243 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$76.48 / Each
Typical price:$124.39 / Each
Quantity:
- Robroy Pushbutton Enclosure, 8 in Length, 4 in Width, 4 in Depth, NEMA 1/3/3R/4X/6P/12 NEMA Rating, Lift-Off Cover, 4 Outlets, -76 to 274 deg F, Fiberglass Reinforced Polyester, Smooth, Glacier Gray
CF4PB22 Application
General Purpose Electrical and Electronic Applications and Control Stations, Most Common Pushbuttons and Indicator Lights in both Indoor and Outdoor EnvironmentsCF4PB22 Includes
(1) Grounding Strap and (4) Cover ScrewsCF4PB22 Item Features
- No sidewall obstructions
- https://youtube.com/watch?v=ZFN_eepMH4g
CF4PB22 Standards
ARRA Compliant|Buy American Act Compliant|REACH Compliant|UL 508A|UL50|UL50e|UL 746C|UL 2043|cULus 50|cULus File No. E64358|CSA C22.2 File No. LR069014|UL 1741|UL File No. E333478|IEC 60529|CE Certified|NFPA No. 101 Class A (1)|UL 94 V-5 Flammability Rated|RoHS CompliantCF4PB22 Warranty
1 YearSKU #37963Part Number #CF4PB22UNSPSC39121324UPC00785928200243
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

