Part Number # D10165W
SKU # 2321612
D10165W
Stahlin D10165W DuraBoxx W Configuration Enclosure
Part Number # D10165W
SKU # 2321612
$275.06 / Each
Typical price:$433.98 / Each
Stahlin D10165W Key Features
| Brand: | Stahlin |
|---|---|
| Part Number # : | D10165W |
| SKU #: | 2321612 |
| Finish: | Smooth |
| NEMA Rating: | NEMA 1/3/3S/4X/6/6P/12/IP66/IP67/IP68/IK10 |
| Panel Size: | 6.93 in W x 9.17 in H |
| Series: | DuraBoxx |
| Temperature Rating (Degrees F): | -26 to 257 deg F |
| Type: | W Configuration |
| Depth: | 5 in |
| Height: | 10 in |
| Material: | Fiberglass Reinforced Polyester |
| Width: | 16 in |
| UNSPSC: | 39121324 |
| UPC: | 00785928906152 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$275.06 / Each
Typical price:$433.98 / Each
Quantity:
- Stahlin Enclosure, W Configuration, Series: DuraBoxx, 16 in Width, 5 in Depth, 10 in Height, NEMA 1/3/3S/4X/6/6P/12/IP66/IP67/IP68/IK10, Flush Fitting Cover, 6.93 in W x 9.17 in H Panel, -26 to 257 deg F, Fiberglass Reinforced Polyester, Smooth, Glacier Gray
D10165W Application
Extreme Ruggedness, Sleek Design and Shallow Depth, Commercial, Industrial, Electrical and Instrument, Indoor and Outdoor Environments such as Mining, Oil, Gas, Wastewater Treatment and Petro-Chemical ApplicationsD10165W Includes
DMTGKIT Mounting FeetD10165W Item Features
- Flat cover with captive cover screws
- No sidewall obstructions, flush cover
- DIN-rail mounting capabilities
- Flush fitting cover fastened by captive lid screws
- Shallow depth
- https://youtube.com/watch?v=ZFN_eepMH4g
D10165W Standards
ARRA Compliant|BAA Compliant|CE Certified|cULus 50|cULus File No. E64358|CSA C22.2 File No. LR069014|IEC Standard|RoHS Compliant|REACH Compliant|UL 508A|UL50|UL50e|UL 746C|UL 94 V-0 Flammability RatedSKU #2321612Part Number #D10165WUNSPSC39121324UPC00785928906152
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

