Part Number # J1212HLL
SKU # 2216756
J1212HLL
Stahlin J1212HLL HLL Configuration Enclosure
Part Number # J1212HLL
SKU # 2216756
$209.75 / Each
Typical price:$330.94 / Each
Stahlin J1212HLL Key Features
| Brand: | Stahlin |
|---|---|
| Part Number # : | J1212HLL |
| SKU #: | 2216756 |
| Finish: | Smooth |
| NEMA Rating: | NEMA 1/3R/4X/6P/12 |
| Series: | J Series |
| Type: | HLL Configuration |
| Depth: | 6 in |
| Height: | 12 in |
| Material: | Fiberglass Reinforced Polyester |
| Mounting type: | Flange |
| Width: | 12 in |
| UNSPSC: | 39121324 |
| UPC: | 00785928343209 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$209.75 / Each
Typical price:$330.94 / Each
Quantity:
- Stahlin Enclosure, HLL Configuration, Series: J Series, 12 in Width, 6 in Depth, 12 in Height, NEMA 1/3R/4X/6P/12, Hinged/Opaque Cover, 10.88 in W x 10.88 in H Panel, Lock: Twist Latch, Flange Mount, -76 to 274 deg F, Fiberglass Reinforced Polyester, Smooth, Glacier Gray
J1212HLL Application
For industrial enclosure, harsh, aggressive environment and extreme reliability in tough environmentJ1212HLL Item Features
- Overhang cover on smooth sided base
- High temperature, flame retardant, non-corrosive
- All stainless hardware latches and screws
- Full length stainless steel hinge
- Chemically resistant fiberglass-reinforced polyester
- Submersible, non-corrosive, environmental design
- Stainless steel retention chain on screw covers
- Continuous polyurethane gasket
- https://youtube.com/watch?v=ZFN_eepMH4g
J1212HLL Standards
ARRA Compliant|BAA Compliant|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds, which is known to the State of California to cause cancer, and Bisphenol A (BPA), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov|RoHS CompliantSKU #2216756Part Number #J1212HLLUNSPSC39121324UPC00785928343209
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

