Part Number # J2016HW
SKU # 1755433
Brand: Stahlin
J2016HW
Stahlin J2016HW HW Configuration Enclosure With (2) Cover Screw
Part Number # J2016HW
SKU # 1755433
$465.47 / Each
Typical price:$757.12 / Each
Stahlin J2016HW Key Features
| Brand: | Stahlin |
|---|---|
| Part Number # : | J2016HW |
| SKU #: | 1755433 |
| Finish: | Smooth |
| NEMA Rating: | NEMA 1/3R/4X/6P/12 |
| Panel Size: | 14.88 in W x 18.88 in H |
| Series: | J Series |
| Type: | HW Configuration |
| Depth: | 8 in |
| Width: | 16 in |
| UNSPSC: | 39121324 |
| UPC: | 00785928212550 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$465.47 / Each
Typical price:$757.12 / Each
Quantity:
- Stahlin Enclosure, HW Configuration, Series: J Series, 16 in Width, 8 in Depth, 20 in Height, NEMA 1/3R/4X/6P/12, Hinged/Opaque Cover, 14.88 in W x 18.88 in H Panel, Flange Mount, -76 to 274 deg F, Fiberglass Reinforced Polyester, Smooth, Glacier Gray
J2016HW Application
For industrial enclosure, harsh, aggressive environment and extreme reliability in tough environmentJ2016HW Item Features
- Overhang cover on smooth sided base
- High temperature, flame retardant, non-corrosive
- All stainless hardware latches and screws
- Full length stainless steel hinge
- Chemically resistant fiberglass-reinforced polyester
- Submersible, non-corrosive, environmental design
- Stainless steel retention chain on screw covers
- Continuous polyurethane gasket
- https://youtube.com/watch?v=ZFN_eepMH4g
J2016HW Standards
ARRA Compliant|BAA Compliant|RoHS Compliant|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds, which is known to the State of California to cause cancer, and Bisphenol A (BPA), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.govSKU #1755433Part Number #J2016HWUNSPSC39121324UPC00785928212550
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

