Part Number # J442PVC
SKU # 933066
J442PVC
Stahlin J442PVC Enclosure With (4) Cover Screw, 4.03 in W x 2.42 in D x 4.03 in H, NEMA 1/3R/4X/6P/12, PVC
Part Number # J442PVC
SKU # 933066
$23.79 / Each
Typical price:$40.36 / Each
Stahlin J442PVC Key Features
| Brand: | Stahlin |
|---|---|
| Part Number # : | J442PVC |
| SKU #: | 933066 |
| Finish: | Smooth |
| NEMA Rating: | NEMA 1/3R/4X/6P/12 |
| Series: | New Sentry |
| Temperature Rating (Degrees F): | -4 to 140 deg F |
| Depth: | 2.42 in |
| Height: | 4.03 in |
| Material: | PVC |
| Width: | 4.03 in |
| UNSPSC: | 39121324 |
| UPC: | 00785928500107 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$23.79 / Each
Typical price:$40.36 / Each
Quantity:
- Stahlin Enclosure, Series: New Sentry, 4.03 in Width, 2.42 in Depth, 4.03 in Height, NEMA 1/3R/4X/6P/12, Opaque/Screwdown Lift-Off Cover, Flange Mount, -4 to 140 deg F, PVC, Smooth, Gray
J442PVC Application
For industrial enclosure, harsh, aggressive environment and extreme reliability in tough environmentJ442PVC Item Features
- Memory retaining continuous PVC gasket
- Threaded inserts and captive brass cover screws
- corrosion-resistant PVC material
- https://youtube.com/watch?v=ZFN_eepMH4g
J442PVC Standards
ARRA Compliant|BAA Compliant|RoHS Compliant|REACH Compliant|UL 508A/50/50e/cUL 514B File No. E190961/CSA C22.2 File No. 85 File No. 207025/UL 94-V-0 Flammability RatingSKU #933066Part Number #J442PVCUNSPSC39121324UPC00785928500107
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

