Part Number # PC806CC
SKU # 2295921
PC806CC
Stahlin PC806CC PolyStar CC Configuration Enclosure
Part Number # PC806CC
SKU # 2295921
$111.16 / Each
Typical price:$175.38 / Each
Stahlin PC806CC Key Features
| Brand: | Stahlin |
|---|---|
| Part Number # : | PC806CC |
| SKU #: | 2295921 |
| Finish: | Smooth |
| NEMA Rating: | NEMA 1/3R/4X/6P/12/IP66/IP68 |
| Panel Size: | 4.88 in W x 6.88 in H |
| Series: | PolyStar |
| Temperature Rating (Degrees F): | -20 to 240 deg F |
| Type: | CC Configuration |
| Country of origin: | US |
| Depth: | 4 in |
| Height: | 8 in |
| Material: | Polycarbonate |
| Width: | 6 in |
| Manufacturer Name: | Robroy Industries |
| UNSPSC: | 39121324 |
| UPC: | 00785928551734 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$111.16 / Each
Typical price:$175.38 / Each
Quantity:
- Stahlin Enclosure, CC Configuration, Series: PolyStar, 8 in H x 6 in W x 4 in D, NEMA 1/3R/4X/6P/12/IP66/IP68, Hinged Cover, 4.88 in W x 6.88 in H Panel, Lock: (2) Padlock Latch, -20 to 240 deg F, Polycarbonate, Smooth, Clear/Light Gray
PC806CC Application
Indoor, Outdoor and Cold Weather ApplicationsPC806CC Includes
Mounting FeetPC806CC Item Features
- Latches and hinges do not penetrate enclosure
- Easy to remove lid
- High performance inserts
- Integrated lock hasp
- Flush fit side mount swing panel and DIN rail system
- Molded-in bosses
- Multi-directional mounting feet
- https://youtube.com/watch?v=ZFN_eepMH4g
PC806CC Standards
ARRA Compliant|BAA Compliant|cULus File No. E342926|IEC 60529|RoHS Compliant|REACH Compliant|UL 746C/50/File No. E319779/E342926|UL 94-5-VA/V0 Flammability RatingSKU #2295921Part Number #PC806CCUNSPSC39121324UPC00785928551734
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

