Part Number # RJ1816HPL
SKU # 38039
RJ1816HPL
Stahlin RJ1816HPL Enclosure, 16 in W x 10 in D x 18 in H, NEMA 4X, Fiberglass Reinforced Polyester
Part Number # RJ1816HPL
SKU # 38039
$346.58 / Each
Typical price:$546.82 / Each
Stahlin RJ1816HPL Key Features
| Brand: | Stahlin |
|---|---|
| Part Number # : | RJ1816HPL |
| SKU #: | 38039 |
| Finish: | Smooth |
| NEMA Rating: | NEMA 4X |
| Series: | RJ Series |
| Depth: | 10 in |
| Height: | 18 in |
| Material: | Fiberglass Reinforced Polyester |
| Mounting type: | Wall |
| Width: | 16 in |
| UNSPSC: | 39121324 |
| UPC: | 00785928336522 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$346.58 / Each
Typical price:$546.82 / Each
Quantity:
- Stahlin Enclosure, Series: RJ Series, 16 in Width, 10 in Depth, 18 in Height, NEMA 4X, Hinged Raised/Opaque Cover, Lock: Padlock, Wall Mount, -76 to 274 deg F, Fiberglass Reinforced Polyester, Smooth, Glacier Gray
RJ1816HPL Application
For industrial enclosure, harsh, aggressive environment and extreme reliability in tough environmentRJ1816HPL Item Features
- The Stahlin J series product line was developed as an industrial enclosure for harsh, aggressive environments, rugged design combined with tough, durable materials, for extreme reliability in tough environments
- Rugged design combined with tough, durable materials, for extreme reliability in tough environments
- Electrical and instrument enclosures
- Raised cover
- https://youtube.com/watch?v=ZFN_eepMH4g
RJ1816HPL Standards
ARRA Compliant|BAA Compliant|cUL 50|cUL File No. E64358|CSA File No. LR069014|IEC Standard|RoHS Compliant|UL 94 V-5 Flammability RatedSKU #38039Part Number #RJ1816HPLUNSPSC39121324UPC00785928336522
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

