Part Number # 9007C54G
SKU # 2196049
9007C54G
Telemecanique 9007C54G Plunger Actuated Limit Switch
Part Number # 9007C54G
SKU # 2196049
$275.31 / Each
Telemecanique 9007C54G Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | 9007C54G |
| SKU #: | 2196049 |
| Action: | Snap/Lateral |
| Actuator: | Side Plunger |
| Amperage Rating: | 10 A |
| Connection type: | 1/2-14 NPT Cable Entry/Screw Clamp |
| Contact Configuration: | 1NO-1NC |
| Contact Rating: | 1.2 A at 600 V AC/0.1 A at 600 V DC |
| Enclosure Type: | NEMA 2/4/6/6P/12/13/IP67 |
| Environmental Conditions: | -20 to 185 deg F Storage Temperature |
| Mounting type: | Plug-In |
| Operating Cycles: | 1000000 Cycles |
| Operating Temperature: | -20 to 185 deg F |
| Series: | 9007C |
| Size: | 1.55 in W x 2.63 in D x 4.02 in H |
| Type: | Heavy Duty Linear |
| UNSPSC: | 39122213 |
| UPC: | 00785901500704 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$275.31 / Each
Quantity:
- Square D Plunger Actuated Limit Switch, Heavy Duty Linear, Series: 9007C, 600 V AC/DC, 10 A, 1NO-1NC Contact Configuration, 1.2 A at 600 V AC/0.1 A at 600 V DC Contact, 1 Pole, Snap/Lateral Action, Spring Return Side Plunger Actuator, 1/2-14 NPT Cable Entry/Screw Clamp Connection, NEMA 2/4/6/6P/12/13/IP67 Enclosure, Plug-In Mounting, 1.55 in W x 2.63 in D x 4.02 in H Size, 1000000 Cycles Operating Cycles, -20 to 185 deg F Operating, Zinc, Epoxy Powder Coated, Environmental Conditions: -20 to 185 deg F Storage Temperature
9007C54G Application
For material handling such as mechanical conveying, automotive, machine tool and packaging9007C54G Item Features
- Standard box
- Stainless steel spring return side plunger operator
- On end switch actuation
- One cable entry for 1/2-14 NPT conforming to ANSI B1.20.1
- 1000000 cycles electrical durability, 10000000 cycles mechanical durability
- 25 gn (10/150 Hz) vibration resistance
- Form Z, snap action silver contacts
- Linear movement of operating head
- Without positive opening
- 9007C heavy duty semi-modular 39 mm metal body
9007C54G Standards
ANCE|CE Marked|CSA File No. LR25490 Class 3211-03|CCN|IEC 60068-2-6|IEC 60068-2-27|IEC 60529|IEC 61140|NOM Certified|NKCR|RoHS Compliant|UL File No. E42259|PROP65: This product can expose you to chemicals including: DINP, which is known to the State of California to cause cancer and DIDP, which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2196049Part Number #9007C54GUNSPSC39122213UPC00785901500704
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

