Part Number # 9007HA6
SKU # 2215785
9007HA6
Telemecanique 9007HA6 Osisense Limit Switch Lever Arm
Part Number # 9007HA6
SKU # 2215785
$39.60 / Each
Telemecanique 9007HA6 Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | 9007HA6 |
| SKU #: | 2215785 |
| Arm Length: | 0.88 to 4 in |
| Roller Diameter: | 0.63 in |
| Roller Material: | Steel |
| Roller Width: | 0.63 in |
| Series: | 9007C |
| UNSPSC: | 39122213 |
| UPC: | 00785901752837 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$39.60 / Each
Quantity:
- Square D OsiSense Limit Switch Lever Arm, Rotary, Series: 9007C, 0.88 to 4 in Arm Length, 0.63 in Roller Diameter, 0.63 in Roller Width, Outside Roller Position, Steel Roller, Zinc Plated Arm
9007HA6 Application
For 9007AW and 9007C series heavy duty limit switch9007HA6 Item Features
- Lever arm roller action
- Cast zinc spring return adjustable bendable roller lever
- By 30 deg cam switch actuation
- One steel outside roller
- Lateral approach
- AWC type
- Adjustable length actuator
9007HA6 Standards
CENELEC EN 50041|CSA C22.2 File No. 14|EN 60204-1|EN 609475-1|IEC 609475-1|IEC 60204-1|UL 508|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Diisononyl phthalate (DINP) which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP) which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2215785Part Number #9007HA6UNSPSC39122213UPC00785901752837
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

