Part Number # 9012GAR5
SKU # 2268362
9012GAR5
Telemecanique 9012GAR5 Pressure Switch
Part Number # 9012GAR5
SKU # 2268362
$1395.94 / Each
Telemecanique 9012GAR5 Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | 9012GAR5 |
| SKU #: | 2268362 |
| Connection Material: | Zinc Plated Steel/Nitrile |
| Contact Configuration: | 1CO SPDT-DB |
| Differential: | 9 to 35 psi |
| Dimensions: | 7.2 in H x 7.13 in W x 5.34 in D |
| Maximum Pressure: | 475 psi |
| Operating Cycles: | 120 cpm |
| Pressure Rating: | 3 to 150 psi |
| Series: | 9012G |
| Temperature Rating (Degrees F): | -10 to 185 deg F |
| Type: | 1-Stage Electro-Mechanical Low |
| Connection type: | 1/4-18 NPTF/Screw Clamp |
| UNSPSC: | 39122210 |
| UPC: | 00785901025085 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$1395.94 / Each
Quantity:
- Square D Pressure Switch, 1-Stage Electro-Mechanical Low, Series: 9012G, 3 to 150 psi Pressure, 9 to 35 psi Differential, 475 psi Maximum, 1CO SPDT-DB Contact Configuration, 120 cpm Operating Cycles, -10 to 185 deg F, 1/4-18 NPTF/Screw Clamp Connection, Zinc Plated Steel/Nitrile Connection, Nitrile Diaphragm, Cast Aluminum Housing Material, NEMA 7/9 Enclosure, 7.2 in H x 7.13 in W x 5.34 in D Dimensions
9012GAR5 Application
For industrial, pressure control or monitoring of water pumps, compressors, agricultural/irrigation water systems, moulding presses, injection moulders, grinding machines, machining centers, complex and special machines, HVAC, automotive, food and beverage, healthcare facilities, pharmaceutical, indoor and hazardous location applications9012GAR5 Item Features
- 9012G industrial pressure switches control circuit rated for pneumatic and hydraulic systems
- Rugged, robust construction provides a long life and provides years of uninterrupted, worry-free service
- Driftproof cut-in and cut-out settings
- Has visible vertical contacts, easy to inspect without removal
- An extra strong frame that resists distortion when mounting the switch to a compressor
- Designed for the direct control of motors in pump and compressor applications
- For use in sensitive pressure control application
- 1/4-18 NPTF pressure
- +/- 2.5 % full scale adjustable differential at mid range
- Adjustable differential
- 1/2 in NPT conduit entrance
9012GAR5 Standards
CE Certified|CSA C22.2 No 14/LR26817 Class 3218 02|IEC 68-2-6/58-2-27|REACH Compliant|RoHS Compliant|UL 508/698/File E12443 CCN NOWT|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Diisononyl phthalate (DINP), which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2268362Part Number #9012GAR5UNSPSC39122210UPC00785901025085
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

