Part Number # 9012GDW6
SKU # 2182007
9012GDW6
Telemecanique 9012GDW6 Pressure Switch
Part Number # 9012GDW6
SKU # 2182007
$367.08 / Each
Telemecanique 9012GDW6 Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | 9012GDW6 |
| SKU #: | 2182007 |
| Connection Material: | Steel |
| Contact Configuration: | 1NO-1NC |
| Contact Rating: | 10 A at 480 V AC |
| Differential: | 10 psi |
| Dimensions: | 3.5 in W x 2.63 in D x 5.55 in H |
| Enclosure Type: | NEMA 4/4X/13 |
| Maximum Pressure: | 750 psi |
| Operating Cycles: | 120 cpm |
| Pressure Rating: | 5 to 250 psi |
| Series: | 9012G |
| Temperature Rating (Degrees F): | -10 to 185 deg F |
| Type: | 1-Stage Electromechanical Low Pressure |
| Connection type: | NPT Conduit/Screw Clamp |
| UNSPSC: | 39122210 |
| UPC: | 00785901024996 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$367.08 / Each
Quantity:
- Square D Pressure Switch, 1-Stage Electromechanical Low Pressure, Series: 9012G, 5 to 250 psi Pressure, 10 psi Differential, 750 psi Maximum, 1NO-1NC Contact Configuration, 10 A at 480 V AC Contact, 120 cpm Operating Cycles, -10 to 185 deg F, NPT Conduit/Screw Clamp Connection, Steel Connection, Nitrile Diaphragm, Die Cast Aluminum Housing Material, NEMA 4/4X/13 Enclosure, 3.5 in W x 2.63 in D x 5.55 in H Dimensions
9012GDW6 Application
Indoor and Outdoor Applications9012GDW6 Item Features
- -40 to 250 deg F hydraulic oil, air, non-corrosive liquid and non-corrosive gas
- Regulation between 2 thresholds pressure switch operation
- Fixed scale
- 1/2 in NPT conduit entrance cable entry
- >0 to <4% repeat accuracy
- 10 A by gL overload and short circuit protection
- 5000000 cycles mechanical durability
- 50 gn conforming to IEC 60068-2-27 shock-resistance
- Without local display
- 22 to 12 AWG electrical connection
- 1/4 in 18 NPTF conforming to UL 508 fluid connection
- Isolated SPDT contact configuration
- 250 psi system pressure
9012GDW6 Standards
UL 508 E164353|CSA C22.2 14, LR44087 Class 321103, EN/IEC 60947-5-1, EN/IEC 60947-1, EN/IEC 60947-5-4, EN/IEC 60947-5-5|CE Marked|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds, which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65warnings.ca.gov|RoHS CompliantSKU #2182007Part Number #9012GDW6UNSPSC39122210UPC00785901024996
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

