Part Number # 9012GNG6
SKU # 2224585
9012GNG6
Telemecanique 9012GNG6 Pressure Switch
Part Number # 9012GNG6
SKU # 2224585
$348.99 / Each
Telemecanique 9012GNG6 Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | 9012GNG6 |
| SKU #: | 2224585 |
| Connection Material: | Steel/Nitrile |
| Differential: | 7.4 to 56 psi |
| Maximum Pressure: | 750 psi |
| Operating Cycles: | 120 cpm |
| Pressure Rating: | 5 to 250 psi |
| Series: | 9012G |
| Temperature Rating (Degrees F): | -10 to 185 deg F |
| Type: | 1-Stage Electromechanical Low Pressure |
| Connection type: | NPT Conduit/Screw Clamp |
| UNSPSC: | 39122210 |
| UPC: | 00785901476450 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$348.99 / Each
Quantity:
- Square D Pressure Switch, 1-Stage Electromechanical Low Pressure, Series: 9012G, 5 to 250 psi Pressure, 7.4 to 56 psi Differential, 750 psi Maximum, 1NO-1NC Contact Configuration, 120 cpm Operating Cycles, -10 to 185 deg F, NPT Conduit/Screw Clamp Connection, Steel/Nitrile Connection, Nitrile Diaphragm, Die Cast Aluminum Housing Material, NEMA 1 Enclosure
9012GNG6 Application
Industrial, Pressure Control or Monitoring of Water Pumps, Compressors, Agricultural/irrigation Water Systems, Molding Presses, Injection Molders, Grinding Machines, Machining Centers, Complex And Special Machines, HVAC, Automotive, Food and Beverage, Healthcare Facilities, Pharmaceutical, Controlling Small Electrically Driven Air Compressors, Indoor and General Purpose Applications and Regulation Between 2 Thresholds9012GNG6 Item Features
- 9012G industrial pressure switches control circuit rated for pneumatic and hydraulic systems
- Rugged, robust construction provides a long life and provides years of uninterrupted, worry-free service
- Driftproof cut-in and cut-out settings
- Has visible vertical contacts, easy to inspect without removal
- An extra strong frame that resists distortion when mounting the switch to a compressor
- Designed for the direct control of motors in pump and compressor applications
- For use in sensitive pressure control application
- 1/4-18 NPTF pressure
- +/- 2.5 % full scale adjustable differential at mid range
- Adjustable differential
- 1/2 in NPT conduit entrance cable entry
9012GNG6 Standards
ECCN EAR99|CE Marked|CSA C22.2 No 14/LR25490 Class 3211-03|IEC 68-2-6/58-2-27|REACH Compliant|UL 50/508/File E12158 CCN NKPZ|RoHS Compliant|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Diisononyl phthalate (DINP)|which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP)|which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2224585Part Number #9012GNG6UNSPSC39122210UPC00785901476450
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

