Part Number # 9013FSG2J20
SKU # 35866
9013FSG2J20
Telemecanique 9013FSG2J20 Pumptrol Pressure Switch
Part Number # 9013FSG2J20
SKU # 35866
$31.17 / Each
Telemecanique 9013FSG2J20 Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | 9013FSG2J20 |
| SKU #: | 35866 |
| Connection Material: | Zinc Plated Steel |
| Contact Configuration: | 2NC DPST |
| Contact Rating: | 1 hp at 575 V AC |
| Differential: | 15 to 30 psi |
| Dimensions: | 2.78 in W x 3.76 in D x 2.8 in H |
| Enclosure Type: | NEMA 1/IP20 |
| Maximum Pressure: | 220 psi |
| Pressure Rating: | 10 to 45 psig |
| Series: | 9013FS |
| Temperature Rating (Degrees F): | -33 to 257 deg F |
| Type: | Adjustable Electro-Mechanical |
| Housing material: | Noryl Thermoplastic Resin/Polypropylene |
| UNSPSC: | 39122210 |
| UPC: | 00785901559245 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$31.17 / Each
Quantity:
- Telemecanique Pumptrol Pressure Switch, Adjustable Electro-Mechanical, Series: 9013FS, 10 to 45 psig Pressure, 15 to 30 psi Differential, 220 psi Maximum, 2NC DPST Contact Configuration, 1 hp at 575 V AC Contact, 10 cpm Operating Cycles, -33 to 257 deg F, Screw Clamp Connection, Zinc Plated Steel Connection, Nitrile Diaphragm, Noryl Thermoplastic Resin/Polypropylene Housing Material, NEMA 1/IP20 Enclosure, 2.78 in W x 3.76 in D x 2.8 in H Dimensions
9013FSG2J20 Application
For controlling electrically driven water pump, indoor and general purpose applications9013FSG2J20 Item Features
- The type FSG standard water pump switch is suitable for all types of pumps, including jets, submersible and reciprocating
- Diaphragm actuated
- 2NC, snap action, DPST-DB, form YY contact
- -22 to 257 deg F fresh water controlled fluid
- 1/4 in NPSF internal fluid connection
- Regulation between 2 thresholds, adjustable differential scale
- Four-terminal block
- 10 AWG clamping capacity electrical connection
- Nitrile (Buna-N) diaphragm
- 300000 cycles mechanical durability, 100000 cycles at 10 cycles/min electrical durability
- Zinc plated steel or equivalent flange
- General purpose (indoor) environmental conditions
- Bracket mounting
- (2) 0.88 in cable entries with 0.84 in across flats
- Noryl thermoplastic resin
- 220 psig system pressure
9013FSG2J20 Standards
CE Certified|CSA File No. LR26817|NSF Annex G|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Diisononyl phthalate (DINP), which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65warnings.ca.gov|RoHS Compliant|UL 508 File No. E12158 CCN NKPZSKU #35866Part Number #9013FSG2J20UNSPSC39122210UPC00785901559245
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

