Part Number # 9013FTG2J20C500
SKU # 2355314
9013FTG2J20C500
Telemecanique 9013FTG2J20C500 Water Pump Switch
Part Number # 9013FTG2J20C500
SKU # 2355314
$24.64 / Each
Telemecanique 9013FTG2J20C500 Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | 9013FTG2J20C500 |
| SKU #: | 2355314 |
| Contact Configuration: | 2NC DPST |
| Differential: | 20 psi |
| Dimensions: | 2.8 in H x 2.78 in W x 3.76 in D |
| Pressure Rating: | 20 to 65 psi |
| Series: | 9013FT |
| Temperature Rating (Degrees F): | -33 to 257 deg F |
| Connection type: | 1/4 in FNPS/Screw Clamp |
| UNSPSC: | 39122210 |
| UPC: | 00785901776468 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$24.64 / Each
Quantity:
- Square D Water Pump Switch, Series: 9013FT, 20 to 65 psi, 20 psi Differential, 2NC DPST, 10 cpm Operating Cycles, -33 to 257 deg F, 1/4 in FNPS/Screw Clamp, Nitrile Diaphragm, NEMA 1/IP20, 2.8 in H x 2.78 in W x 3.76 in D
9013FTG2J20C500 Application
For control small electrically driven air compressors applications9013FTG2J20C500 Standards
REACH Compliant|UL File No. E12158|UL 508|CSA File No. LR25490|CE Certified|UL 508|NSF ANSI 61|ECCN: EAR99|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Diisononyl phthalate (DINP), which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2355314Part Number #9013FTG2J20C500UNSPSC39122210UPC00785901776468
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

