Part Number # XS4P12PA340
SKU # 2217243
Brand: Telemecanique
XS4P12PA340
Telemecanique OsiSense XS XS4P12PA340 Fixed Cylindrical Proximity Sensor
Part Number # XS4P12PA340
SKU # 2217243
$87.12 / Each
Telemecanique XS4P12PA340 Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | XS4P12PA340 |
| SKU #: | 2217243 |
| Amperage Rating: | 10 mA |
| Enclosure Type: | IP66/IP68 |
| Environmental Conditions: | -40 to 185 deg F Storage Temperature |
| Frequency Response: | 5000 Hz |
| Sensing Distance: | 2.5 to 4 mm |
| Sensing Method: | Inductive |
| Series: | XS4 |
| Size: | 35 mm L x 12 mm H |
| Type: | Fixed Cylindrical |
| Mounting type: | Non-Flush |
| UNSPSC: | 39122230 |
| UPC: | 00785901912965 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$87.12 / Each
Quantity:
- Telemecanique OsiSense XS Proximity Sensor, Fixed Cylindrical, Series: XS4, Inductive Sensing Method, 2.5 to 4 mm Sensing Distance, PNP Output, 1NO Contact Configuration, 10 to 36/12 to 24 V DC, 10 mA, 5000 Hz Frequency Response, Cable Connection, 35 mm L x 12 mm H Size, IP66/IP68 Enclosure, -25 to 70 deg C, Non-Flush Mounting, Plastic, Environmental Conditions: -40 to 185 deg F Storage Temperature
XS4P12PA340 Specifications
- Frontal detection face
- 0.98 in L thread
- M12x1 thread size
- Discrete type of output signal
- PPS enclosure/front/PVR insulation
- 3-wire configuration
- 0 to 3.2 mm operating zone
- 1 to 15% of Sr differential travel
- 3 x 0.34 sq-mm cable composition
- 1-LED yellow output state status LED
- 10 to 36 VDC supply voltage limits
XS4P12PA340 Application
Assembly Machines, Robotics, Machine Tools, Machining, Packaging, Materials Handling, Conveying, Food, Beverage Industries and General Purpose ApplicationsXS4P12PA340 Item Features
- Frontal detection face, short case
- 3-wire configuration
- 0 to 3.2 mm operating zone
- 1 to 15% of differential travel
- 3 x 0.34 sq-mm cable composition
- 1-LED yellow output state status LED
- 10 to 36 VDC supply voltage limits
- 0.98 in L thread
- M12x1 thread
- Discrete type of output signal
- PPS enclosure/front/PVR insulation
XS4P12PA340 Standards
RoHS Compliant|UL Listed|CSA Certified|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Diisononyl phthalate (DINP), which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2217243Part Number #XS4P12PA340UNSPSC39122230UPC00785901912965
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

