Part Number # XS630B1PAL01C
SKU # 2271490
Brand: Telemecanique
XS630B1PAL01C
Telemecanique OsiSense XS XS630B1PAL01C Fixed Inductive Sensor
Part Number # XS630B1PAL01C
SKU # 2271490
$172.43 / Each
Telemecanique XS630B1PAL01C Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | XS630B1PAL01C |
| SKU #: | 2271490 |
| Enclosure Type: | IP68/IP69K |
| Environmental Conditions: | -40 to 185 deg F Storage Temperature |
| Frequency Response: | <=500 Hz |
| Interface: | 3-Wire |
| Measuring Range: | > 0.31 to 0.59 in |
| Response Time: | 0.6 ms |
| Sensing Distance: | 0.59 in |
| Sensing Method: | Proximity Sensor |
| Sensing Position: | Front |
| Size: | 62 mm |
| Connection type: | Remote Male Connector |
| Output type: | PNP/Discrete |
| UNSPSC: | 39122230 |
| UPC: | 03389119026925 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$172.43 / Each
Quantity:
- Telemecanique OsiSense XS Inductive Sensor, Fixed, Proximity Sensor Sensing Method, 0.59 in Sensing Distance, > 0.31 to 0.59 in, Sensing Position: Front, 10 Output, 1NO, 12 to 48 V DC, <=500 Hz, Remote Male Connector, 0.6 ms Response, 3-Wire Interface, 62 mm, IP68/IP69K Enclosure, -13 to 158 deg F, Flush Mount, Nickel Plated Brass, Environmental Conditions: -40 to 185 deg F Storage Temperature
XS630B1PAL01C Standards
CE Certified|DIN 40050|IEC 60529|IEC 60068-2-6|IEC 60068-2-27|Green Premium Listed|REACH Compliant|RoHS Compliant|PROP65: This product can expose you to chemicals including, Di-isononyl phthalate (DINP), which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov.SKU #2271490Part Number #XS630B1PAL01CUNSPSC39122230UPC03389119026925
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

