Part Number # XMLK100P2D23
SKU # 2221413
XMLK100P2D23
Telemecanique XMLK100P2D23 Osisense Pressure Sensor
Part Number # XMLK100P2D23
SKU # 2221413
$94.84 / Each
Telemecanique XMLK100P2D23 Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | XMLK100P2D23 |
| SKU #: | 2221413 |
| Operating Temperature: | 32 to 176 deg F |
| Pressure Rating: | 100 psi |
| Response Time: | 5 ms |
| Sensing Range: | 100 to 200 psi |
| Series: | XMLK |
| Size: | 1.42 in Dia x 2.58 in L |
| Type: | Electro-Mechanical Pressure Transmitter |
| Connection type: | 4-Pin M12 Male |
| UNSPSC: | 39122210 |
| UPC: | 00785901633013 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$94.84 / Each
Quantity:
- Telemecanique OsiSense Pressure Sensor, Electro-Mechanical Pressure Transmitter, Series: XMLK, 100 to 200 psi Sensing Range, 5 ms Response, Analog Output, 24 V DC, 20 mA, 4-Pin M12 Male, 100 psi, 1.42 in Dia x 2.58 in L, NEMA 4/IP65, 32 to 176 deg F Operating
XMLK100P2D23 Application
For used to provide a high degree of accuracy for controlling water pressure in your pumping applicationsXMLK100P2D23 Item Features
- 1450.38 psi pressure sensor
- 1/4-18 MNPT fluid connection
- Fresh water, air controller fluid
- Ceramic, FPM (viton), stainless steel type AISI 303, material in contacts with fluid
- Reverse polarity, load short circuit protection
- >/=10000000 cycles mechanical durability
- 0.5 kV rated impulse withstand voltage
- Without local display
XMLK100P2D23 Standards
RoHS Compliant|UL Listed|CSA/CE Certified|EAC Approved|RCM Certified|EN/IEC 60947-5-1|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Diisononyl phthalate (DINP), which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP) which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.govSKU #2221413Part Number #XMLK100P2D23UNSPSC39122210UPC00785901633013
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

