Part Number # XS612B1MAU20
SKU # 2126687
XS612B1MAU20
Telemecanique XS612B1MAU20 Osiprox Osisense Xs Proximity Sensor
Part Number # XS612B1MAU20
SKU # 2126687
$105.38 / Each
Telemecanique XS612B1MAU20 Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | XS612B1MAU20 |
| SKU #: | 2126687 |
| Amperage Rating: | 5/200 mA |
| Enclosure Type: | NEMA 4X/IP67/IP69K |
| Frequency Response: | 25/1000 Hz |
| Measuring Range: | 0 to 3.2 mm |
| Response Time: | 0.5 ms |
| Sensing Distance: | 2.5 to 4 mm |
| Sensing Method: | Inductive |
| Sensing Position: | Front |
| Series: | XS6 |
| Size: | 62 mm L |
| Type: | Fixed Cylindrical Shielded |
| Connection type: | 3-Pin 1/2-20 UNF Male |
| UNSPSC: | 39122230 |
| UPC: | 00785901505259 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$105.38 / Each
Quantity:
- Telemecanique Osiprox OsiSense XS Proximity Sensor, Fixed Cylindrical Shielded, Series: XS6, Inductive Sensing Method, 2.5 to 4 mm Sensing Distance, 0 to 3.2 mm Measuring, Front Sensing Position, Discrete Output, 1NO Contact Configuration, 20 to 264/24 to 240 V AC/DC, 5/200 mA, 25/1000 Hz Frequency Response, 3-Pin 1/2-20 UNF Male Connection, 0.5 ms Response, 62 mm L Size, NEMA 4X/IP67/IP69K Enclosure, -25 to 70 deg C, Flush Mounting, Brass
XS612B1MAU20 Application
General Purpose ApplicationsXS612B1MAU20 Item Features
- Water, dust, oil, corrosion and vibration-resistant (indoor/outdoor) environmental conditions
XS612B1MAU20 Standards
Buy American Act Compliant|RoHS Compliant|CE Marked|CSA Certified|RoHS Compliant|UL Listed|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Diisononyl phthalate (DINP), which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP) which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65warnings.ca.govSKU #2126687Part Number #XS612B1MAU20UNSPSC39122230UPC00785901505259
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

