Part Number # XS612B1PAL2
SKU # 1000441
XS612B1PAL2
Telemecanique XS612B1PAL2 Osiprox Osisense Xs Proximity Sensor
Part Number # XS612B1PAL2
SKU # 1000441
$83.47 / Each
Telemecanique XS612B1PAL2 Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | XS612B1PAL2 |
| SKU #: | 1000441 |
| Amperage Rating: | <=10 mA |
| Enclosure Type: | IP68/IP69K |
| Environmental Conditions: | -40 to 185 deg F Storage Temperature |
| Frequency Response: | <=2500 Hz |
| Measuring Range: | 0 to 0.13 in |
| Response Time: | <=0.2 ms |
| Sensing Distance: | 2.5 to 4 mm |
| Sensing Method: | Inductive |
| Sensing Position: | Front |
| Series: | XS6 |
| Size: | 53 mm |
| Type: | Fixed Cylindrical Long Case |
| UNSPSC: | 39122230 |
| UPC: | 00785901757504 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$83.47 / Each
Quantity:
- Telemecanique Osiprox OsiSense XS Proximity Sensor, Fixed Cylindrical Long Case, Series: XS6, Inductive Sensing Method, 2.5 to 4 mm Sensing Distance, 0 to 0.13 in Measuring, Front Sensing Position, PNP Output, 1NO Contact Configuration, 10 to 58/12 to 48 V DC, <=10 mA, <=2500 Hz Frequency Response, Cable Connection, <=0.2 ms Response, 53 mm Size, IP68/IP69K Enclosure, -25 to 70 deg C, Flush Mounting, Brass, Environmental Conditions: -40 to 185 deg F Storage Temperature
XS612B1PAL2 Application
General Purpose and Mobile Equipment ApplicationsXS612B1PAL2 Item Features
- Inductive proximity sensors enable the detection, without physical contact, of metal objects
- No physical contact with the object to be detected, thus avoiding wear and enabling detection of fragile objects, freshly painted objects and more
- High operating rates, fast response
- Excellent-resistance to industrial environments (robust products, fully encapsulated in resin)
- Solid state technology, no moving parts, therefore service life of sensor not related to number of operating cycles
- This Schneider electric OsiSense XS cylindrical (M12 thread) inductive proximity sensor has a PPS sensing face and a nickel plated brass case
- It has a sensing distance of 4 mm, NO Function PNP output and is pre-cabled (2 m cable)
XS612B1PAL2 Standards
RoHS Compliant|CSA Certified|UL Listed|CE Marked|E2 Certified|Green Premium|REACH Compliant|PROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.govSKU #1000441Part Number #XS612B1PAL2UNSPSC39122230UPC00785901757504
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

