Part Number # XS612B1PAL5
SKU # 2190359
XS612B1PAL5
Telemecanique XS612B1PAL5 Osisense Proximity Sensor
Part Number # XS612B1PAL5
SKU # 2190359
$92.86 / Each
Telemecanique XS612B1PAL5 Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | XS612B1PAL5 |
| SKU #: | 2190359 |
| Contact Configuration: | 1NO |
| Enclosure Type: | NEMA 4X/IP68/IP69K |
| Environmental Conditions: | 25 gn Amplitude= +/- 2 mm Vibration Resistance |
| Frequency Response: | 2500 Hz |
| Measuring Range: | 0 to 3.2 mm |
| Response Time: | 0.2 ms |
| Sensing Distance: | 0.1 to 0.16 in |
| Sensing Method: | Inductive |
| Sensing Position: | Front |
| Series: | XS6 |
| Size: | 53 mm L |
| Temperature Rating (Degrees F): | -13 to 158 deg F |
| Type: | Fixed Cylindrical |
| Connection type: | 5 m Cable |
| Mounting type: | Flush |
| Output type: | PNP/Discrete |
| UNSPSC: | 39122230 |
| UPC: | 00785901681960 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$92.86 / Each
Quantity:
- Telemecanique OsiSense Proximity Sensor, Fixed Cylindrical, Series: XS6, Inductive Sensing Method, 0.1 to 0.16 in Sensing Distance, 0 to 3.2 mm, Front Sensing Position, 10 Output, 1NO, 10 to 58/12 to 48 V DC, 200 mA, 2500 Hz, 5 m Cable, 0.2 ms Response, 53 mm L, NEMA 4X/IP68/IP69K, -13 to 158 deg F, Flush Mount, Brass, Environmental Conditions: 25 gn Amplitude= +/- 2 mm Vibration Resistance
XS612B1PAL5 Application
General Purpose and Mobile Equipment ApplicationsXS612B1PAL5 Item Features
- Cylindrical M12 sensor design
- Watertight, dusttight, oiltight, corrosion-resistant and submersible (indoor/outdoor) enclosure
- 3-wire configuration DC circuit
- 16.4 ft cable connection
- PPS front material
- Nickel plated brass enclosure material
- 1-LED (yellow) output state status
- 1.65 in L thread
- -40 to 185 deg F storage temperature
- General purpose (indoor) environmental conditions
XS612B1PAL5 Standards
RoHS Compliant|CE Marked|CSA Certified|UL Listed|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Diisononyl phthalate (DINP), which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65Warnings.ca.govSKU #2190359Part Number #XS612B1PAL5UNSPSC39122230UPC00785901681960
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

