Part Number # XS7C4A1MPG13
SKU # 2285782
XS7C4A1MPG13
Telemecanique XS7C4A1MPG13, Series: General purpose, Inductive Sensing Method, 0.59 in Sensing Distance, 0.00 to 0.47 in Measuring, 5-Position Turret Head Sensing Position, 3 % Accuracy, Discrete Output, 1NO/1NC Programmable Contact Configuration, 24 to 240 VAC/VDC, <=25 Hz AC, <=50 Hz DC Frequency Response, Screw Clamp Terminal Connection, 1.2 ms Response, 2-Wire Interface, 117 mm Size, IP65/IP67/IP69 Enclosure, -13 to 158 deg F, Screw Mounting, Plastic, Environmental Conditions: -40 to 185 deg
Part Number # XS7C4A1MPG13
SKU # 2285782
$210.30 / Each
Telemecanique XS7C4A1MPG13 Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | XS7C4A1MPG13 |
| SKU #: | 2285782 |
| Contact Configuration: | 1NO-1NC (Programmable) |
| Enclosure Type: | IP65/IP67/IP69 |
| Environmental Conditions: | -40 to 185 deg F Storage Temperature, -13 to 158 deg F Operating Temperature |
| Frequency Response: | <=25 Hz AC, <=50 Hz DC |
| Interface: | 2-Wire |
| Measuring Range: | 0.00 to 0.47 in |
| Response Time: | 1.2 ms |
| Sensing Distance: | 0.59 in |
| Sensing Method: | Inductive |
| Sensing Position: | 5-Position Turret Head |
| Series: | General purpose |
| Size: | 117 mm |
| UNSPSC: | 39122230 |
| UPC: | 03389119058131 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$210.30 / Each
Quantity:
- Telemecanique XS7C4A1MPG13, Series: General purpose, Inductive Sensing Method, 0.59 in Sensing Distance, 0.00 to 0.47 in Measuring, 5-Position Turret Head Sensing Position, 3 % Accuracy, Discrete Output, 1NO-1NC (Programmable) Contact Configuration, 24 to 240 V AC/DC, <=25 Hz AC, <=50 Hz DC Frequency Response, Screw Clamp Terminal Connection, 1.2 ms Response, 2-Wire Interface, 117 mm Size, IP65/IP67/IP69 Enclosure, -13 to 158 deg F, Screw Mounting, Plastic, Environmental Conditions: -40 to 185 deg F Storage Temperature, -13 to 158 deg F Operating Temperature
XS7C4A1MPG13 Application
For the detection, without physical contact, of metal objects, For mat sensor, flush mountable in metalXS7C4A1MPG13 Item Features
- Fixed body type
- Flush mountable detector flush mounting acceptance
- AC/DC output circuit type
- 5 to 200 mA DC5 to 300 mA AC switching capacity in ma
- 5 positions turret head detection face
- PBT front material
- 00 to 0.47 in 0 to 12 mm operating zone
- 3 to 15% of Sr differential travel
- 1 tapped entry Pg 13.5 cable gland entry number
- 1.5 mA open state 120 V0.6 mA open state 24 V maximum residual current
- 7.5 ms maximum delay first up
XS7C4A1MPG13 Standards
PROP65: This product can expose you to chemicals including: Diisononyl phthalate (DINP), which is known to the State of California to cause cancer, and Di-isodecyl phthalate (DIDP), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov|UL Listed|CSACCCSKU #2285782Part Number #XS7C4A1MPG13UNSPSC39122230UPC03389119058131
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

