Part Number # XS8C2A1NCM12
SKU # 2293275
XS8C2A1NCM12
Telemecanique XS8C2A1NCM12 Osisense Proximity Sensor
Part Number # XS8C2A1NCM12
SKU # 2293275
$98.54 / Each
Telemecanique XS8C2A1NCM12 Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | XS8C2A1NCM12 |
| SKU #: | 2293275 |
| Contact Configuration: | 1NO-1NC |
| Enclosure Type: | IP65/IP69K |
| Environmental Conditions: | -40 to 185 deg F Storage Temperature/25 gn Amplitude Vibration/50 gn 11 ms Shock Resistance |
| Frequency Response: | 300 Hz |
| Measuring Range: | 0 to 0.63 in |
| Response Time: | 1.2 ms |
| Sensing Distance: | 0.79 in |
| Sensing Method: | Inductive |
| Sensing Position: | 5-Position Turret Head |
| Size: | 40 x 40 x 70 in |
| Type: | Fixed |
| Connection type: | 4-Pin M12 Male |
| Material: | Plastic |
| Mounting type: | Flush |
| Output type: | NPN |
| UNSPSC: | 39122230 |
| UPC: | 00785901219156 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$98.54 / Each
Quantity:
- Telemecanique OsiSense Proximity Sensor, Fixed, Inductive Sensing Method, 0.79 in Sensing Distance, 0 to 0.63 in Measuring, 5-Position Turret Head Sensing Position, <=3 % Accuracy, NPN Output, 1NO-1NC Contact Configuration, 10 to 58/12 to 48 V DC, 200 mA, 300 Hz Frequency Response, 4-Pin M12 Male Connection, 1.2 ms Response, 40 x 40 x 70 in Size, IP65/IP69K Enclosure, -25 to 70 deg C, Flush Mounting, Plastic, Environmental Conditions: -40 to 185 deg F Storage Temperature/25 gn Amplitude Vibration/50 gn 11 ms Shock Resistance
XS8C2A1NCM12 Specifications
- 5 positions turret head detection face
- 25 gn amplitude is /-2 mm, conforming to IEC 60068-2-6 vibration resistance
- 50 gn for 11 ms conforming to EN 60068-2-27 Shock resistance
- 10 to 58 VDC supply voltage limits
- <=200 mA with overload and short-circuit protection switching capacity
- Discrete type of output signal
- PBT enclosure/front/PVR insulation
- 3-Wire technique
- 0 to 16 mm operating zone
- 3 to 15% of Sr differential travel
- 1 LED green for supply on 1 LED yellow for output state Status LED
- <=2 V closed state voltage drop
- <=7.5 ms delay first up
- <=1.2 ms Delay response
- <=1.8 ms Delay recovery
XS8C2A1NCM12 Application
Mobile Equipment and General Purpose ApplicationsXS8C2A1NCM12 Standards
BAA Compliant|RoHS Compliant|CCC/CE Certified|CSA Certified|UL Listed|ECCN EAR99|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Diisononyl phthalate (DINP), which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65warnings.ca.govSKU #2293275Part Number #XS8C2A1NCM12UNSPSC39122230UPC00785901219156
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

