Part Number # XUSL2E30H061N
SKU # 2351800
XUSL2E30H061N
Telemecanique XUSL2E30H061N Preventa Safety Light Curtain
Part Number # XUSL2E30H061N
SKU # 2351800
$767.24 / Each
Telemecanique XUSL2E30H061N Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | XUSL2E30H061N |
| SKU #: | 2351800 |
| Number of Beams: | 31 |
| Operating Range: | 0 to 12/0 to 4 m by Cabling |
| Protected Height: | 610 mm |
| Response Time: | 10 ms |
| Safety Output Rating: | 2 OSSD Solid-State PNP Arc Suppression |
| Series: | XUSL2E |
| Storage/Operating Temperature: | -13 to 158/-31 to 158/14 to 131/-22 to 131 deg F |
| Output current: | 0.4 A |
| Power supply: | 2 A |
| UNSPSC: | 46171620 |
| UPC: | 00785901611776 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$767.24 / Each
Quantity:
- Telemecanique Square D Preventa Safety Light Curtain, Type 2, Series: XUSL2E, 610 mm Protected Height, 0 to 12/0 to 4 m by Cabling Operating, 31 Beam, 10 ms Response, 5 deg at 3 m Aperture Angle, LED Light Source, 24 V DC Supply, 2 OSSD Solid-State PNP Arc Suppression Safety Output, 2 A Supply, 0.4 A Output, Aluminum Housing, -13 to 158/-31 to 158/14 to 131/-22 to 131 deg F
XUSL2E30H061N Application
For hand protectionXUSL2E30H061N Includes
Adjustable Mounting Bracket, (1) Receiver, (1) Transmitter and (1) User Guide with Certificate of Conformity on CD-ROMXUSL2E30H061N Standards
Green Premium|REACH Compliant|RoHS Compliant|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Di-isodecyl phthalate (DIDP) and Diisononyl phthalate (DINP) which is known to the State of California to cause Carcinogen and Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govXUSL2E30H061N Warranty
18 monthsSKU #2351800Part Number #XUSL2E30H061NUNSPSC46171620UPC00785901611776
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

