Part Number # XUVU06M3KSNM8
SKU # 2276987
XUVU06M3KSNM8
Telemecanique XUVU06M3KSNM8 Osisense Ultrasonic Thru-Beam Sensor
Part Number # XUVU06M3KSNM8
SKU # 2276987
$609.70 / Each
Telemecanique XUVU06M3KSNM8 Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | XUVU06M3KSNM8 |
| SKU #: | 2276987 |
| Frequency Rating: | <=1500 Hz |
| Response Time: | 0.3 ms |
| Sensing Beam: | Through Beam |
| Sensing Method: | Ultrasonic |
| Sensing Range: | 92.5 mm |
| Series: | XU Series |
| Size: | 3.64 in H x 0.71 in W x 1.85 in D |
| Vibration: | 7 gn |
| Connection type: | 4-Pin M8 Male |
| Output type: | NPN/PNP |
| UNSPSC: | 39122230 |
| UPC: | 03606480502743 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$609.70 / Each
Quantity:
- Telemecanique OsiSense Ultrasonic Thru-Beam Sensor, Series: XU Series, Ultrasonic Sensing Method, 92.5 mm Sensing Range, Sensing Beam: Through Beam, 0.3 ms Response, 10 Output, 10 to 30/12 to 24 V DC, <=1500 Hz, 4-Pin M8 Male, LED Light Source, 7 gn, 3.64 in H x 0.71 in W x 1.85 in D, IP65 Enclosure, 5 to 55 deg C Operating
XUVU06M3KSNM8 Application
For detecting transparent labels and packagingXUVU06M3KSNM8 Item Features
- Photoelectric, fork design sensor
- Thru-beam detection system
- Ultrasonic emission
- 0.12 in W x 2.72 in D passage
- Metal construction
- DC supply circuit
- 4-wire configuration
- PNP and NPN discrete output
- 2NO-NC programmable discrete output function
- 0.12 in thru-beam nominal sensing distance
- Numeric potentiometer setting-up
- Zinc alloy enclosure and PC lens
- +/- 0.2 mm at 120 m/min accuracy
- Greater than or equal to 0.08 in (2 mm) distance between labels/label length
- Less than or equal to 180 m/min passing speed of object
- Discrete type of output signal
- Less than or equal to 100 mA (overload and short circuit protection) switching capacity
- Less than 0.3 ms delay response and delay recovery
- -20 to 70 deg C ambient air temperature for storage
XUVU06M3KSNM8 Standards
RoHS Compliant|cULus Listed|CE Marked|IEC 60529|PROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.p65Warnings.ca.govSKU #2276987Part Number #XUVU06M3KSNM8UNSPSC39122230UPC03606480502743
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

