Part Number # XXS30S1AM12
SKU # 2401284
XXS30S1AM12
Telemecanique XXS30S1AM12 Osisense Xx Sensor
Part Number # XXS30S1AM12
SKU # 2401284
$359.87 / Each
Telemecanique XXS30S1AM12 Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | XXS30S1AM12 |
| SKU #: | 2401284 |
| Amperage Rating: | 65 mA |
| Enclosure Type: | IP65/IP67 |
| Environmental Conditions: | -40 to 176 deg F Ambient Storage Temperature, 30 gn Shock Resistance, +/-1 mm Vibration Resistance |
| Frequency Response: | 120 kHz |
| Interface: | 5-Wire |
| Measuring Range: | 0.155 to 1 m |
| Sensing Distance: | 1 m |
| Sensing Method: | Ultrasonic |
| Size: | 30 mm Dia |
| Temperature Rating (Degrees F): | -13 to 158 deg F |
| Type: | Cylindrical Straight |
| Connection type: | 5-Pin Male Connector |
| Output type: | Analog |
| UNSPSC: | 41111960 |
| UPC: | 03389119644662 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$359.87 / Each
Quantity:
- Telemecanique OsiSense XX Sensor, Cylindrical Straight, Ultrasonic Sensing Method, 1 m Sensing Distance, 0.155 to 1 m Measuring, LED Light Source, 0.1 % Accuracy, Analog Output, 12 to 24 V DC, 65 mA, 120 kHz Frequency Response, 5-Pin Male Connector Connection, 5-Wire Interface, 30 mm Dia Size, IP65/IP67 Enclosure, -13 to 158 deg F, Metal, Environmental Conditions: -40 to 176 deg F Ambient Storage Temperature, 30 gn Shock Resistance, +/-1 mm Vibration Resistance
XXS30S1AM12 Application
Material Handling an Hoisting ApplicationsXXS30S1AM12 Item Features
- Mercury-free
XXS30S1AM12 Standards
CE Certified|CSA C22.2 14|cULus Listed|E2|EAC Certified|EN/IEC 60947-5-2|IEC 60529|Green Premium Listed|RoHS Compliant|REACH Compliant|RCM Certified|UL File No. 508|PROP65: This product can expose you to chemicals including, Di-isononyl phthalate (DINP), which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov.SKU #2401284Part Number #XXS30S1AM12UNSPSC41111960UPC03389119644662
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

