Part Number # 14RB-516X
SKU # 2239276
14RB-516X
Thomas & Betts 14RB-516X Sta-Kon Ring Terminal
Part Number # 14RB-516X
SKU # 2239276
Thomas & Betts 14RB-516X Key Features
| Brand: | Thomas & Betts |
|---|---|
| Part Number # : | 14RB-516X |
| SKU #: | 2239276 |
| Specifications: | 0.2 in Dia Maximum Insulation, 0.38 in Clearance, Vinyl Insulation |
| Tongue Size: | 0.5 in W x 0.03 in THK |
| Type: | Expanded Insulated |
| Length: | 1.15 in |
| UNSPSC: | 39121432 |
| UPC: | 00786210800806 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Thomas & Betts 14RB-516X Sta-Kon Ring Terminal
Brand: Thomas & Betts
Part Number: 14RB-516X
Sta-Kon Ring Terminal, Expanded Insulated, Series: RB Series, 18 to 14 AWG Conductor, 5/16 in Stud, 1.15 in Length, Brazed Seam Barrel, Ring Tongue, 0.5 in W x 0.03 in THK Tongue, 600 VAC, 0.2 in Dia Maximum Insulation, 0.38 in Clearance, Vinyl Insulation, 105 deg C, Copper, Tin Coated, Blue
Additional Description: TB -14RB-516X EXP INS VINYL RING TERM, 18-14, 5/1 5/16, BL
Catalog Description: Expanded Vinyl-Insulated Ring Terminal, Length 1.15 Inches, Width .50 Inches, Maximum Insulation .200, Bolt Hole 5/16 Inch, Wire Range #18-#14 AWG, Color Blue, Copper, Tin Plated
14RB-516X Application
For WT145C, WT2000, WT112M, ERG4001 and ERG4003 tools14RB-516X Item Features
- Suffix X indicate an expanded insulation grip, means a wider wire entry to accommodate heavy wall insulation, Self-insulated with a PVC (vinyl) insulation sleeve of extra length to give protection and relieve bending stress at wire flex point
- Brazed seam barrel that is serrated to obtain high pullout value
- Made of copper and has electro-tin plating for corrosion-resistance
- Ring terminals wont fall-free even if the mounting screw loosens
- 100 pieces/pack
14RB-516X Standards
UL E9809 / UL E9809SKU #2239276Part Number #14RB-516XUNSPSC39121432UPC00786210800806
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

