Part Number # 5242-PT
SKU # 2426965
Brand: Thomas & Betts
5242-PT
Thomas & Betts 5242-PT Fittings Quick Connect Push-In Connector
Part Number # 5242-PT
SKU # 2426965
$13.52 / Each
Thomas & Betts 5242-PT Key Features
| Brand: | Thomas & Betts |
|---|---|
| Part Number # : | 5242-PT |
| SKU #: | 2426965 |
| Angle: | 45 deg |
| Cable Openings: | 1/2 in |
| Dimensions: | 1-3/8 in Dia x 1-5/16 in L, 1-3/8 in W |
| Finish: | Electro-Plated Zinc, Zinc Plated With Clear Chromate |
| Series: | 5200-PT |
| Suitable For Use With: | Flexible Jacketed Metallic Conduit, Flexible Jacketed Metallic Conduit and a Box/Enclosure |
| Trade Size: | 1/2 in |
| Type: | Bare Non-Insulated Push-In, Liquid Tight Non-Insulated |
| Country of origin: | DE |
| UNSPSC: | 39121420 |
| UPC: | 00786209674159 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$13.52 / Each
Quantity:
- T&B Fittings Quick Connect Push-In Connector, Liquid Tight Non-Insulated, Series: 5200-PT, 1/2 in, 45 deg, For Use With: Flexible Jacketed Metallic Conduit and a Box/Enclosure, Malleable Iron, Zinc Plated With Clear Chromate, 1-3/8 in W
5242-PT Application
General Purpose Applications5242-PT Item Features
- High performance and pull out strength
- Installs up to 3X faster
- Innovative labor saving design
5242-PT Standards
CSA C22.2 No.18.3|CSA File No. LR-2884|LR-4484|CE Marked|IEC EN 61386-1,-23|UL 514 B|UL File No. E23018|RoHS CompliantSKU #2426965Part Number #5242-PTUNSPSC39121420UPC00786209674159
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

