Part Number # CMSUS04M-B
SKU # 2436928
CMSUS04M-B
Thomas & Betts CMSUS04M-B Industrial Fitting Steel City Liquid Tight Flexible Metal Conduit
Part Number # CMSUS04M-B
SKU # 2436928
$380.53 / 50Each
Typical price:$509.90 / Each
Thomas & Betts CMSUS04M-B Key Features
| Brand: | Thomas & Betts |
|---|---|
| Part Number # : | CMSUS04M-B |
| SKU #: | 2436928 |
| Finish: | Hot Dipped Galvanized |
| Inside Diameter: | 1 in |
| Outside Diameter: | 1.38 in |
| Temperature Rating (Degrees F): | -49 to 752 deg F |
| Trade Size: | 1 in |
| Type: | Type CMSU Formed Strip Helically Wound |
| Length: | 50 ft |
| Manufacturer Name: | ABB |
| UNSPSC: | 39131706 |
| UPC: | 00786210151069 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$380.53 / 50Each
Typical price:$509.90 / Each
Quantity:
- T&B Industrial Fitting Steel City Liquid Tight Flexible Metal Conduit, Type CMSU Formed Strip Helically Wound, 1 in Trade, 1 in ID, 1.38 in OD, 50 ft Length, 5 in Bend Radius, Flexible Flexibility, -49 to 752 deg F, Steel, Metallic, Hot Dipped Galvanized
CMSUS04M-B Application
For use as metal raceway for wires, cable, permitted to be used in exposed, concealed locations, equipment grounding conductor, raceway connection to motorsCMSUS04M-B Item Features
- galvanized steel non-jacketed flexible metal conduits, also known as Reduced Wall or Greenfield, are used in many universal wiring applications
CMSUS04M-B Standards
CE Certified|CSA C22.2 File No. 56|CSA File No. LR72635|EN 61386-23|IEC/EN 61386-1|RoHS Compliant|UL 1|UL File No. E484989SKU #2436928Part Number #CMSUS04M-BUNSPSC39131706UPC00786210151069
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

