Part Number # VM753K
SKU # 1613619
VM753K
Vynckier VM753K Enclosure Systems Enclosure
Part Number # VM753K
SKU # 1613619
$63.40 / Each
Typical price:$71.50 / Each
Vynckier VM753K Key Features
| Brand: | Vynckier |
|---|---|
| Part Number # : | VM753K |
| SKU #: | 1613619 |
| NEMA Rating: | NEMA 3/3R/4/4X/12/13 |
| Temperature Rating (Degrees F): | 280 deg F |
| Depth: | 3.02 in |
| Material: | Fiberglass |
| Mounting type: | Wall |
| Width: | 5.03 in |
| Manufacturer Name: | Vynckier Enclosure Systems |
| UNSPSC: | 39121324 |
| UPC: | 00635394550802 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$63.40 / Each
Typical price:$71.50 / Each
Quantity:
- Vynckier Enclosure Systems Enclosure, Series: VM Series, 5.03 in Width, 3.02 in Depth, 7 in Height, NEMA 3/3R/4/4X/12/13, Hinged Cover, Wall Mount, 280 deg F, Fiberglass
VM753K Application
For use with electrical junction boxes in highly corrosive environments and provide protection for equipment and operators from indirect electrical contactVM753K Includes
Gasketed Cover and KnockoutsVM753K Item Features
- Enclosures are maintenance free and corrosion-resistant
- Knockouts in the base facilitate conduit entry
- Bases and opaque covers are made from Valox 357U that can withstand continuous temperatures up to 280 deg F (138 deg C)
- Cover screw holes in corners are outside of the gasket area
- Continuous gaskets made of polyurethane foam guarantee optimal integrity
- (4) non-metallic corner screws closure system
- https://youtu.be/n6o-ygyJlAA
VM753K Standards
CSA Certified|UL ListedSKU #1613619Part Number #VM753KUNSPSC39121324UPC00635394550802
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

