Part Number # 2022-102
SKU # 2318826
2022-102
WAGO 2022-102 1-conductor female plug
Part Number # 2022-102
SKU # 2318826
$2.87 / Each
Typical price:$3.42 / Each
Wago 2022-102 Key Features
| Brand: | Wago |
|---|---|
| Part Number # : | 2022-102 |
| SKU #: | 2318826 |
| Amperage Rating: | 24 A |
| Dimensions: | 1.594 in H x 0.409 in W x 0.882 in D |
| Series: | 2022 |
| Spacing: | 5.2 mm |
| Temperature Rating (Degrees F): | -60 to 105 deg C |
| Type: | 1-Conductor |
| Wire Size: | 22 to 12 AWG |
| Connection type: | Plug-In |
| UNSPSC: | 39121410 |
| UPC: | 04050821242741 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$2.87 / Each
Typical price:$3.42 / Each
Quantity:
- WAGO, 2022-102, Female Plug, 1-Conductor, Series: 2022, 690 V, 24 A, 2 Pole, 22 to 12 AWG Wire, 0.39 to 0.47 in Wire Strip Length, 5.2 mm Spacing, Plug-In Connection, -60 to 105 deg C, Polyamide, Gray, 1.594 in H x 0.409 in W x 0.882 in D Dimensions
2022-102 Standards
RoHS Compliant|UL94|EN 61984SKU #2318826Part Number #2022-102UNSPSC39121410UPC04050821242741
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

