Part Number # 2059-301/998-403
SKU # 2408369
2059-301/998-403
WAGO 2059-301/998-403 2059 Terminal Block, 63 V, 3 A, 26 to 12 AWG Wire, 1 Poles
Part Number # 2059-301/998-403
SKU # 2408369
$1086.50 / 2650Each
Wago 2059-301/998-403 Key Features
| Brand: | Wago |
|---|---|
| Part Number # : | 2059-301/998-403 |
| SKU #: | 2408369 |
| Amperage Rating: | 3 A |
| Dimensions: | 0.106 in H x 0.114 in W x 0.311 in D |
| Series: | 2059 |
| Spacing: | 3 mm |
| Temperature Rating (Degrees F): | -60 to 105 deg C |
| Terminal Type: | Push-In |
| Wire Size: | 26 to 12 AWG |
| Connection type: | Plug-In |
| Country of origin: | CH |
| Material: | Polyphthalamide |
| UNSPSC: | 39121421 |
| UPC: | 04055143082679 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$1086.50 / 2650Each
Quantity:
- WAGO, 2059-301/998-403, Terminal Block, Series: 2059, 63 V, 3 A, 1 Pole, 26 to 12 AWG Wire, 0.16 to 0.22 in Wire Strip Length, Push-In Terminal, 3 mm Spacing, Plug-In Connection, -60 to 105 deg C, Polyphthalamide, White, 0.106 in H x 0.114 in W x 0.311 in D Dimensions
2059-301/998-403 Application
Suitable for lead-free2059-301/998-403 Item Features
- SMD PCB terminal blocks with PUSH WIRE connection technology
- Push-in termination of solid conductors
- Easy conductor removal via operating tool
- Just 2.7 mm tall
- Assemble terminal blocks without pole loss
- Available in tape-and-reel packaging for automated assembly
2059-301/998-403 Standards
RoHS Compliant|UL94|DIN EN 61760-1|IEC 60068-2-58SKU #2408369Part Number #2059-301/998-403UNSPSC39121421UPC04055143082679
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

